Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 12.01.2019 20:26
  • Son Güncelleme: 12.01.2019 20:26

: hayatta olabilirdi

’ın 'in NSO Grup yazılım firmasından aldığı “Pegasus” adlı teknolojisi ile insanları takip ettiği, Riyad yönetiminin Kaşıkçı inde de aynı teknolojiye başvurduğu iddia edildi.

Cemal Kaşıkçı hayatta olabilirdi

'ın 'in NSO Grup yazılım firmasından aldığı "Pegasus" adlı teknolojisi ile insanları takip ettiği, Riyad yönetiminin Kaşıkçı inde de aynı teknolojiye başvurduğu iddia edildi.

'li Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski çalışanı , İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinde yayınlanan özel röportajında, "Eğer NSO, Pegasus teknolojisini, geçmişi insan hakları ihlalleriyle dolu Suudi Arabistan'a satmamış olsaydı şu an hayatta olabilirdi." dedi.

ABD'li ajan Snowden, "NSO grubu hayat kurtardıklarını söylüyor ama çalışmaları tehlikelidir, benimle aynı fikirde olsanız da olmasanız da kanıtlar tam tersini söylüyor." diyerek iddiasını savundu.

Snowden Kasım 2018'de, NSA sırlarını ifşa ettikten sonra sürgünde kaldığı Rusya'da video bağlantısı üzerinden 'deki bir konferansta konuşmuştu.

NSO'yu dijital hırsızlık aracı satmakla suçlayan Snowden, "Bu yazılım sadece suçluları yakalamak ve terörist saldırıları durdurmak için kullanılmıyor, sadece hayat kurtarmak için değil para kazanmak için de kullanılıyor." demişti.

ABD'NİN SIRLARINI AÇIĞA ÇIKARMIŞTI
Eski bir (NSA) çalışanı olan Snowden, gizli belgeleri sızdırmak ve ABD'nin yaptığı gizli gözetim sırlarını açığa çıkarmakla ünlenmişti.

Snowden'ın iddialarına karşılık olarak NSO Grubu CEO'su Shalev Hulio, yazılımın 2 Ekim'de 'daki Suudi Arabistan Konsolosluğunda işlenen cinayetten önce Kaşıkçı'nın telefonuna müdahale için kullanıldığını reddederken, Pegasus yazılımının bazı hükümetleri tarafından da kullanıldığını itiraf etmişti.

KAŞIKÇI CİNAYETİNİN ÜZERİNDEN 102 GÜN GEÇTİ
Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, evlilik işlemleri için 2 Ekim 2018'de girdiği Suudi Arabistan'ın 'nda organize bir şekilde katledilmesinin üzerinden 102 gün geçti.

Orta Doğu'nun en etkin gazetecilerinden yazarı Cemal Kaşıkçı'nın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülmesi ve sonrasında yaşananlar, Türkiye ve dünya kamuoyunun gündemindeki yerini koruyor.

Cinayetin üzerinden geçen 102 günde Kaşıkçı'nın ne zaman, nerede ve nasıl öldürüldüğüyle ilgili bilgiler ortaya çıkarken, cesedinin nerede olduğu konusu ise hala netlik kazanmadı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.