Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 09.09.2018 10:00
  • Son Güncelleme: 09.09.2018 10:30

Mısırlı analist Nafia: Tahran'daki üçlü koalisyon nüfuzunun gerilemesinin başlangıcı olacak

Mısırlı siyaset analisti Hasan Nafia, 'ın başkenti Tahran'da Başkan , Devlet Başkanı ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasındaki zirveyi "üçlü koalisyon" olarak değerlendirerek, bu koalisyonun, 'nin nüfuzunun gerilemesinin başlangıcı olacağını bildirdi.

Kasımda büyük değişiklikler olacak!

Kahire Üniversitesi Siyasi Bilimler Profesörü Nafia, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Zirve, söz konusu üç ülkenin, konusunda farklı tutum ve politikalarına rağmen ortak jeopolitik çıkarlarının bilincinde olduğunu gösterdi." değerlendirmesinde bulundu.

Mısır'ın önde gelen siyaset analisti ve akademisyenlerinden Nafia, "Bu üçlü koalisyonun dik duruşu, 'deki savaşa son noktanın koyulmasına, Yüzyılın Anlaşması'nın başarısızlığa uğramasına yol açacak ve 'nin bölgedeki nüfuzunun gerilemesinin başlangıcı olacak." ifadesini kullandı.

SURİYE KRİZİNİN GİDİŞATINA YÖN VERECEK

Nafia, bu koalisyonun, Suriye krizinin gidişatına yön vereceğini, 'in ise durumu yakından izleyerek koalisyonu bozmaya çalışacağını belirtti.

Gelecek dönemde bölgede özellikle Kasım ayında zirveye ulaşacak büyük değişiklikler olacağını aktaran Nafia, bu değişikliklerin yapısının , ve zirvesinin, koalisyonu daimi kılmadaki başarısıyla doğrudan ilgili olacağını kaydetti.

Öte yandan, Arap Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Muhtar Gabaşi, yaptığı açıklamada, zirvenin köklü anlaşmazlıklara ve çıkar çatışmalarına rağmen İdlib konusunda diyalog ve koordinasyonu öne çıkardığını söyledi.

İçinde bulunulan durumda zirvenin sonuçlarının geleceği konusunda yorum yapmanın zor olduğunu belirten Gabaşi, İran ve Rusya'nın silahlı mücadeleye bağlı kalabileceğini ya da tavrını Türkiye'nin siyasi çözümden yana tutumuna doğru değiştirebileceğini dile getirdi.

.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.