Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 05.09.2018 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 05.09.2018 17:19
ABONE OL

Son dakika: 'dan için önerisi

rejim birliklerinin Hama şehrini topçu ateşiyle vurmaya başladığı duyurulurken, Reuters'in haberine göre 'dan son yapılan açıklamada , , ve Rusya'nın Suriye'deki gelişmeler ile ilgili 'da toplanılması gerektiği belirtildi.

Rusya'dan Suriye için İstanbul önerisi

Dünya 'nin İdlib şehrine kilitlenmiş durumda. Açıklamalar ve son dakika gelişmeleri art arda geliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin iddiasına göre, Suriye ordusu İdlib ve Hama vilayetlerindeki gerilimi azaltma bölgesine tekrar saldırı başlattı. Suriye ordusu İdlib kırsalındaki, Kirbet, El Ghab, Havaş, El Nakus ve Hiş köylerini top atışıyla bombaladı.

Ayrıca Suriye ordusuna ait tanklar Morek kasabasına doğru ilerleyerek kasabayı bombaladı.

Dün sabah saatlerinde , 22 gün aradan sonra İdlib'e 3 savaş uçağıyla hava saldırısı düzenledi.

KREMLİN: 4 ÜLKE İSTANBUL'DA TOPLANMALI
Rusya Devlet Başkanı Putin'in yardımcısı Yuri Ushakov, , , ve Rusya arasında 'da Suriye konulu bir zirve düzenlenmesi için istekli olduklarını söyledi.

"TÜM TARAFLAR KABUL ETTİ"
Reuters'ın haberine göre, uygun bir tarihin belirlenmesi için danışmanların görevlendirildiğini söyleyen Ushakov, "Bildiğim kadarıyla tüm taraflar İstanbul'da bir zirve düzenlemeyi kabul etti" ifadelerini kullandı.

RUSYA DIŞİŞLERİ: RUSYA HEDEFİ BELLİ OPERASYONLAR YAPIYOR
Rusya Dışişleri'nden yapılan açıklamada; "Suriye'deki durum İdlib sorunu çözülmeden normalleşemez. Rusya İdlib'de hedefi belli operasyonlar yapıyor. Suriye'deki duruma ilişkin ABD ile teması sürdürüyoruz." denildi.

RUSYA VURDU, ESAD HEMEN HAREKETE GEÇTİ
Suriye ordusu da İdlib'i dün Rusya'nın ardından topçu ateşleriyle vurmaya başladı. Esad rejimine bağlı Suriye ordusu aralıklarla İdlib'i topçu ateşiyle hedef aldı. Ordu bugün de tekrar İdlib'e topçu ateşleri düzenlemeye başladı.

TÜRKİYE'DEN DE DUYULUYOR
Suriye'nin İdlib kentinde belirlenen hedefleri vuran Rus savaş uçaklarının sesi, Hatay'ın Reyhanlı ve Yayladağı ilçelerine bağlı köylerinden de duyuldu. Yüksekte olan sınır köylerinden ise atılan bombaların çıkardığı toz bulutları görüldü.

BM YÜKSEK ALARM SEVİYESİNDE
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric dün akşam saatlerinde, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Beşşar Esad rejimi ve destekçilerinin olası operasyonuna karşı "yüksek alarm" halinde olduklarını açıkladı.

İdlib ve Hama'da düzenlenen hava saldırılarının ölüm ve yaralanmalara ayrıca okul ve market gibi sivil yapılarda zarara yol açtığının altını çizen Dujarric, "BM, İdlib'deki insani durum ve bölgedeki askeri gerginliğin artmasının yol açacağı potansiyel yıkıcı insani sonuçlardan duyduğu endişeyi bir kez daha tekrar ediyor." ifadesini kullandı.

Dujarric, İdlib'de 3 milyon civarında sivilin yaşadığını ve BM'nin Türkiye üzerinden yardımlarını bölgeye ulaştırdığına vurgu yaparak, Suriye'nin kuzeybatısında muhtemel bir operasyon durumunda doğacak ihtiyaçları karşılamak için 311 milyon dolar civarı fona ihtiyaç duyduklarını belirtti.