Bugünkü
Takvim

’ün adı yeter

, iç savaştan kaçıp ’a geldi. Ardından birkaç ülke dolaşıp Polonya’ya yerleşti. Anatolia adlı yemekleri yapan restoran açan Jabakji, hatırı sayılır bir servet yaptı

Türk’ün adı yeter
Polonya'da esintisi... Suriyeli Kais Jabakji, Varşova'da açtığı Türk restoranıyla çok özel bir başarıya imza attıÖ 'nın (Çubukçu) hayatı tam bir girişimcilik öyküsü... Dedesi 100 yıl önce Gaziantep'ten Halep'e geldi. Kendisi 'te doğdu. 2010'da iç savaş başlayınca 'a geldi. İstanbul'dan tekstil işi yapmak için 'a gitti. Oradan 'ya giderek işlerine devam etti. En son Polonya'nın Lodz şehrine gelerek Anatolia isimli bir Türk restoranı açtı. Polonyalılar'a Türk mutfağını tanıtan Jabakji, içli köfteden, yaprak sarmaya, alinazikten, beyti sarmaya, künefeden kabak tatlısına geniş bir lezzet yelpazesiyle hatırı sayılır bir servet yaptı.


Kais Jabakji, "Babamın Halep'te sandalye fabrikası vardı, 2010 yılının sonlarına doğru, savaş başlamadan hemen önce ailece İstanbul'a taşındık. Daha sonra anne, baba ve iki ağabeyini İstanbul'da bırakıp tekstil ticaretiyle uğraşmak için Sırbistan'a gittim. 1 yıl Sırbistan'da, 1 yıl da Moskova'da tekstil alanında faaliyet gösterdikten sonra Polonya'nın Lodz şehrine gelip bir süre tekstille uğraştım. Sonra aklıma Türk mutfağı geldi. Türk yemeklerinin Polonyalılara hitap ediyor. Türk mutfağı Polonyalılar için oldukça popüler. Türk yemeklerini severek, beğenerek yiyorlar. Aynı rağbeti Suriye mutfağı için söylemek pek de mümkün değil" dedi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.