Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 13.06.2018 09:27
  • Son Güncelleme: 13.06.2018 10:26

'de karşıtı skandal tasarı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı () Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti Mississipi Senatörü Roger Wicker, Kongresine sunduğu tasarıda, Başkan 'a, 'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere karşı yaptırımlar önerdi.

ABD'de Türkiye karşıtı skandal tasarı

'li senatörün hazırladığı ve 'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Ukrayna'daki ayrılıkçı Rus güçlerini de kapsayan tasarıda, adı geçen ülkelerin dini özgürlüklere saygı göstermedikleri öne sürüldü.

Wicker, bu ülkelerin "Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi"ne alınmasını istedi. Wicker, tasarısına gerekçe olarak dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmesi konularını gösterdi.

Tasarıya, Demokrat Parti New Hapshire Senatörü Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü John Boozman, Colorado Senatörü Cory Gardner ile Oklahoma Senatörü James Lankford da destek verdi.

Wicker, adı geçen ülkelerin dini ve öteki temel özgürlüklere saygı gösterme konusunda yükümlülüklerini yerine getirmediklerini savundu.

Wicker, ABD Başkanı 'a bu ülkelere karşı harekete geçme çağrısı yaptığı tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kurucularımız dini özgürlüğü ülkemizin temel taşı olarak belirlemişti. Başkan Trump da bu mirası daha ileri taşıyor. Bu tasarı, bazı hükümetlerin özgürlükleri korumak yerine, özgürlükleri hedef alan ülkelere karşı bir eylem planı olma niteliğini taşıyor" dedi.


FETÖ SEMPATİZANI SENATÖR WİCKER!
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ABD kongresinde FETÖ'ye sahip çıkan Roger Wicker, FETÖ'cü hainlerin el konulan malları için mağduriyet algısı yaratarak Türkiye karşıtı skandal sözler sarf etmişti.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.