Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 10.04.2018 22:45
  • Son Güncelleme: 11.04.2018 02:19

'dan 'nin tasarısını veto etti

, 'de kullanımı soruşturması ve sorumluların belirlenmesi i mekanizması kurulmasını talep eden tasarıyı veto etti.

Rusya'dan ABD hamlesi!

, 'de kullanımı soruşturması ve sorumluların belirlenmesi i Birleşmiş Milletler () mekanizması kurulmasını talep eden tasarıyı veto etti.

'nin Suriye'de rejimin kuşatması altındaki 'nın Duma ilçesinde kimyasal silah kullanımına ilişkin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sunduğu tasarı Rusya'nın engeline takıldı.

15 üyeli BMGK'de veto yetkisi bulunan Rusya ve konseyin geçici üyelerinden Bolivya tasarıya karşı çıkarken, veto yetkisi bulunan Çin çekimser kaldı.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, ve 'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

Rusya, iç savaşın başından bu yana 12. kez Suriye karar tasarısını veto etmiş oldu.

ABD'nin tasarısı BM mekanizmasından Suriye'de hem kimyasal silah kullanımını soruşturma hem de sorumluların belirlemesini talep ediyordu.

Rusya'nın BM Vassily Nebenzia, oylama öncesi konseyde yaptığı konuşmada, ABD'nin talep ettiği mekanizmanın bağımsız olmayacağını iddia ederek, bu tasarıyı ''anarşi ve manipülasyon'' olarak nitelendirdi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Rusya'nın rakip tasarısının Rusya'ya kurulacak mekanizmada soruşturmayı yürütecek yetkilileri belirleme hakkı verdiğini söyledi.

kalan karakter 1000

misafir misafir

Rusya Suriye'ye karsi olan BM kararlaini veto ediyor ABD ride BM lerin ISAERIL'e olan karsi olan kararlarini veto etmektedir. Yani iki war criminal devlet war criminal liklarina devam ediyor...BM sadece kukla olmustur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.04.2018 00:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.