Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 07.03.2018 21:48
  • Son Güncelleme: 07.03.2018 22:28

, 'de "uygulanamayan i" görüşmek üzere toplandı

'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Francois Delattre, BM 'nin (), 'de uygulanamayan i ve üç silahlı grubun, terörist grupları 'dan çıkarma teklifini görüşeceğini söyledi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de 'uygulanamayan' ateşkes kararını görüşmek üzere Fransa ve 'nin talebi üzerine kapalı oturumda acil toplandı.

BMGK, Suriye'de uygulanamayan ateşkesi görüşmek üzere toplandı

Toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Delattre, rejiminin kuşatmaya devam ettiği 'da kendi halkını bombalamayı sürdürdüğünü, 'nin kararını ihlal ettiğini belirtti.

Rejimin pazartesi günü ların girişine izin vermemesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Delattre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Rus, Türk ve İranlı mevkidaşlarıyla telefonda Suriye'deki durumu görüştüklerini kaydetti.

TEKLİFLERİ GÖRÜŞÜYORLAR
Delattre, toplantıda üç silahlı grubun, teröristleri Doğu Guta'dan çıkarma teklifini de görüşeceklerini ve bu teklifin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

"BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUZ"
'in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog ise BMGK'nin Suriye'de 30 gün insani ateşkes talep eden kararının kabul edilmesinin üzerinden 11 gün geçtiğini ve ateşkes hala yürürlüğe girmediği için büyük hayal kırıklığı yaşadıklarını aktardı.

Rejimin Doğu Guta'da rastgele hava saldırıları düzenlemeye devam ettiğini belirten Skoog, Suriyeli yetkililerden, şimdiye kadar ateşkes kararını uygulayacaklarına dair ''minimum işaret'' gördüklerini belirtti.

Skoog, BMGK kararının eksiksiz ve derhal yürürlüğe girmesi, tıbbi malzemelerin girişine izin verilmesi ve tıbbi tahliyelerin yapılması çağrısında bulundu.

BM , 24 Şubat'ta Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejim kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı aldı ve gecikmeksizin bu kararın uygulanmasını talep etti ancak taraflar bu kararı hala uygulamıyor.Muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin kişi 5 yıldır abluka altında yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Suriye rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi.

İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda, binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk ise açlık ve ilaçsızlık yüzünden yaşamını yitirdi.

kalan karakter 1000

halis halis

abd'nin bm'si.....bitmiş....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.03.2018 12:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.