• Dünya
  • 08.12.2017
  • Son Güncelleme: 08.12.2017 - 00:12

intifadası

ABD, skandal kararla ’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul etti. Filistin’den intifada sesleri yükseldi. Devlet Başkanı ise silahlı direniş çağrısında bulundu.

Kudüs intifadası
ABD Başkanı önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1980 yılında İsrail'in Doğu 'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi" ifadesini kullandı. Trump'ın skandal Kudüs kararı sonrası Filistin Alimler Birliği ve Hamas intifada çağrısı yaptı.

İSRAİL ASKERLERİ SALDIRIYOR
Çağrının ardından İsrail ordusu Batı Şeria'ya asker sevkiyatı yaptı. Dün ise İsrail askerleri ile Filistinli göstericiler, Batı Şeria ve Gazze'de çatıştı. İşgalci İsrail askerlerinin sokaklarda eylem yapan Filistinliler'e yaptığı müdahalelerde 16 Filistinli yaralandı. İsrail askerleri yıllardır adeta hapis hayatı yaşayan Gazze'de sınıra gelenlere de saldırdı. Filistin tüm şehirlerde greve gidip sokaklara indi. Filistin'deki en büyük gelişme ise Devlet Başkanı 'ın açıklamaları oldu. Tüm Filistin'i silahlı direnişe çağıran Abbas "Kudüs, Filistin'in ebedi başkentidir. Kudüs için savaşacağız" ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT