Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.10.2017 00:00
  • Son Güncelleme: 15.10.2017 15:51

' kapıları kapattı' iddiasına yalanlama

'ın 'la sınır kapılarını kapattığı iddiasının ardından İran Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. İran Dışişleri Bakanlığı Tahran'ın Kuzey Irak ile sınır kapılarını kapattığı iddiasını yalanladı.

'İran kapıları kapattı' iddiasına yalanlama

'ın Tasnim haber Ajansı, İran'ın 'la sınır kapısını kapattığını açıklamıştı. Haberde Pervezhan Sınır Kapısı Müdürü Ali Tevfik, "İran tarafının bu sabah Irak'ın Süleymaniye kentine açılan sınır kapısını kapattığını" belirttiği iddia edilmişti.

Ancak bu haberden bir kaç saat sonra İran Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada "Kuzey Irak ile sınır kapılarının kapatıldığı iddiası asılsız" denildi.

İran ile IKBY arasında petrol ve ticari ürün geçişinin sağlandığı üç sınır kapısı bulunuyor.

Diğer yandan İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) yetkililerle görüşmek için bölgeye gitti. Kasım Süleymani'nin temaslarında Gündem, geçen ayki tartışmalı bağımsızlık referandumu sonrasında Bağdat ile Erbil arasında artan gerilim.

İran geçen ay IKBY ile olan uçak seferlerinin önünü kesmiş ve sınırda askeri tatbikat düzenlemişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.