;

ABD'den Barzani'ye şok: İptal edin

ABD yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma kararını desteklemediğini ve referandumun iptal edilmesi çağrısında bulunduğunu açıkladı.

ABDden Barzaniye şok: İptal edin

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ay sonunda bir referandum yapma niyetini desteklememektedir. ABD, IKBY liderlerine, bu referandumun DEAŞ'la mücadele ve kurtarılan bölgelerde istikrarı sağlama çabalarında dikkat dağıtacağını birçok kez vurgulamıştır." ifadelerine yer verildi.

"REFERANDUM İPTAL EDİLSİN"
Sanders'ın açıklamasının devamında ise şu ifadeler yer aldı:

"Tartışmalı bölgelerde bu referandumu yapmak, açık bir şekilde provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu sebeple IKBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz. ABD bu çabayı kolaylaştırıcı rol oynayacaktır."

"ERTELENSİN" POZİSYONUNDAN "İPTAL EDİLSİN" NOKTASINA
ABD yönetimi, uzunca bir süredir referandumun ertelenmesi talebini dile getirirken, Beyaz Saray'ın ilk kez referandumun iptal edilmesi çağrısında bulunması ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, önceki gün Irak'ın Süleymaniye kentinde IKBY yetkilileriyle yaptığı görüşmede, 25 Eylül'de yapılmak istenen referandumun IKBY Meclisi tarafından ertelenmesini talep etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da ağustos ayında IKBY Başkanı Mesut Barzani'den referandumun ertelenmesini istemiş, bu talep ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından da birçok basın brifinginde gündeme getirilmişti.

  • 15 Eylül 2017, Cuma 00:43

kalan karakter 1000

BÜTÜN MESELE BÜTÜN MESELE

TÜM DÜNYA YI AMERİKASIZ BİR DÜNYA NIN DAHA GÜZEL OLACAĞINA İKNA ETMEKTE İNANDIRMAKTA VE TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİ ABD YE KARŞI BİRLEŞTİRMEKTE.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.09.2017 02:23
BAŞKANA MESAJ BAŞKANA MESAJ

ABD, 25 Eylül'e kadar "Erbil-Akdeniz" terör koridorunu Akdeniz'e açacağını planlıyordu. Referandum buna göre planlanmıştı. Türkiye, Rusya ve İran ile anlaşıp koridorun önünü tıkayarak Barzani ve koridorcuları ofsaytta bıraktı. Yani referandum yapılıp Barzani bağımsızlığını ilan ederse onu uzun süre savunacak ve kurtaracak ABD desteği, Akdeniz'den Erbil'e ulaşamayacak. İran ve Türkiye'nin desteğini alan Irak Ordusu, Barzani'nin kökünü kazır. Türkiye ve İran da sahaya inerse ABD terör ordusu PKK=YPG'nin de işi biter. Bu da bize Misak-ı milli sınırlarımızın kapısını açar. Suriye ve Irak'ın Güneyi de İran'a kalır. SONUÇ: Türkiye, koridorun önünü tıkayarak ABD’nin nefesini kesti, şimdi sıkıyorsa bağımsızlık ilan etsinler. “Akdeniz-Erbil-Hazar” ve “Erbil-Karadeniz” koridor planları gerçek. Barzani erken ötüp niyetini ortaya koydu. Bu bize bir fırsat verdi. ABD donanmasını Karadeniz ve Hazar’da görmek istemeyen Rusya ve İran ile durumu değerlendirip, ABD’yi tamamen bölgeden söküp atabiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 16.09.2017 14:32
arkadaş arkadaş

yalan bu suyun görünen yüzüdür.amerika açıktan yapma der ama altan alta yürü kim tutar seni diyordur.barzaninin babasına aynısını yaptılar.sonunda işleri bitince yalnız bıraktılar.bunada aynısını yapıyorlar farkında değil farkına vardığında iş işten geçmiş olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet36
hayır0
cevapla 16.09.2017 12:13
gergin gergin

.....simdilik zionislerle anlasamadigi bir nokta vardir yada oyundur,,yada ypg ye verecekdir. abd gozu dnmus kopek gibi, onun icin yinede hayirli dusunce ifadesi degil

Aynı Görüşte misiniz?
evet58
hayır0
cevapla 16.09.2017 09:49
Bırrr Bırrr

ilginç, çok ilginç. hatta enteresan... acayip...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.09.2017 09:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.