;

Hayat bur'ADA'

İtalyan adası Ventotene göç verdiği için yok olma noktasına geldi. Belediye Başkanı ise tüm mültecilere seslendi: Bize gelin

Hayat burADA
Napoli yakınlarındaki Ventotene Adası yazları turist akınına uğrarken, kışları nüfus 200 civarına düşüyor. Nüfusun çoğunluğunu da yaşlılar oluşturuyor. Belediye başkanı, nüfusun azalması ve yaşlanması nedeniyle adanın tamamen terk edilmiş hale gelmesini önlemek için mültecilere kapılarını açmayı planladıklarını açıkladı. Adadaki ilkokulda bu yıl 8, ortaokulda ise yalnızca 2 öğrenci kaldı. Adanın Belediye Başkanı Gerardo Santomauro, hafta içinde yaptığı açıklamada, "Eğitim yılı başlamak üzere fakat hala ortaokulun açılıp açılmayacağını bilmiyoruz" dedi. Santomauro, velilerin çocuklarını okula yollayabilmek için adadan taşınmayı düşündüğünü belirterek, adanın daha da boşalmasını engellemek için hükümete bir öneride bulundu. Belediye Başkanı, İtalya'da bulunan çocuklu mültecilerin Ventotene'ye yollanmasını istedi. Ventotene'nin bu sayede tekrar canlanacağını ve göç tartışmalarının yaşandığı Avrupa'ya örnek olabileceğini söyleyen Santomauro şöyle devam etti: "Göçmen ailelere ve yetimlere kucak açmak bizim için adamızı dış dünyaya açmak anlamına geliyor. Bu sayede, muhtaç durumdakilerin aslında değerli bir kaynak olabileceğini de gösterebilir ve Avrupa'da örnek olabiliriz."

Etiketler:
  • 10 Eylül 2017, Pazar

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.