;

'dan 'ya sert tepki

Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Adalet Bakanı Heiko Maas'ın, Macaristan'ın krizindeki tutumunu sürdürmesi durumunda ülkeye verilen Avrupa Birliği () fonlarının kesilmesi gerektiği yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Macaristandan Almanyaya sert tepki

Szijjarto, Macar Her Ajansına (MTI) yaptığı açıklamada, Avrupa Adalet Divanı'nın kotası davasında verdiği kararın 'ı hiçbir şeye zorlamadığını, ülkesinin zorunlu kotaya karşı çıkmaya devam ettiğini belirten Szijjarto, ''Yapılan anlaşmalar kapsamında Macaristan'a verilen AB fonlarını yasa dışı göçe bağlamak sinsice bir davranış. Ayrıca Macaristan'a gelen AB kaynaklarının ciddi bir bölümünden Batı şirketleri, örneğin Alman şirketleri faydalanıyor.'' diye konuştu.

"İKİ YÜZLÜLÜK"
Macaristan'ın kendi bütçesinden Schengen sınırlarını koruduğunu da savunan Szijjarto, ''Ayrıca şu gerçeği de unutmayalım ki, AB ülkelerinin kota kapsamında verdikleri sözün sadece yüzde 25'ini yerine getirirken bu konuda Macaristan'ı hesaba çekmek iki yüzlülüktür.'' dedi.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Slovakya ve Macaristan'ın, AB'nin sığınmacı kotasına karşı açtığı davayı 6 Eylül'de karara bağlamış, "sığınmacıların geçici süreliğine zorunlu olarak üye ülkeler arasında dağıtımına karşı açtığı davayı reddettiğini" bildirmişti.

Avrupa'yı 2015 yazında etkileyen sığınmacı krizine çözüm bulmak için AB Konseyi, İtalya ile Yunanistan'a ulaşan ve korunmaya muhtaç 160 bin sığınmacının kota sistemine göre üye ülkeler arasında iki sene içerisinde dağıtılması kararı almıştı. AB Konseyi'nin kararına Slovakya, Macaristan, Çekya ve Romanya karşı çıkmıştı.

Slovakya ve Macaristan, Avrupa Adalet Divanı'na AB Konseyi'nin kararının iptali için başvuruda bulunmuştu. İki ülke, AB'nin kota sisteminin sığınmacı sorununu çözmeye uygun ve gerekli olmadığını savunmuştu.

İtalya ve Yunanistan'dan yaklaşık 28 bin sığınmacı üye ülkeler arasında dağıtıldı. Macaristan, kota sistemi uyarınca bin 294 sığınmacı alacağını taahhüt etmesine rağmen hiçbirini kabul etmedi. Slovakya ise sadece 16 sığınmacı aldı.

  • 09 Eylül 2017, Cumartesi 00:15

kalan karakter 1000

memo memo

macaristanin ve polanya nin tutumu hosuma gidiyor ab ye tam zit

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.09.2017 18:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.