;

Avrupa’ya tokat

Genç Yusra Mardini, Ege’yi yüzerek geçip Avrupa’ya göç etti. leri temsilen ’daki Dünya Şampiyonası’na çağrıldı. Budapeşte’de tüm kameralar ona çevrildi. O ise sözleriyle Avrupa’yı titretti: İki yıl önce Budapeşte Tren Garı’nda polis bize saldırdığında hiç kamera yoktu

Avrupa’ya tokat
Yusra Mardini'nin hikayesi 2016 Rio Olimpiyatları'nın en dokunaklı olaylarından biriydi. Kız kardeşi ile birlikte Suriye'deki iç savaştan kaçıp aylar süren yolculuktan sonra 'ya ulaşmıştı. leri temsilen Rio'ya gitmesi sağlandı. Madalyaya yaklaşamadı ancak tüm dünya onu tanıdı. Yusra, Türkiye'den Yunanistan'a geçerken içinde 20 kişinin bulunduğu bot su almaya başlamıştı. Kendisi gibi yüzücü olan kız kardeşi Sarah ile birlikte suya atlayan Yusra 4 saat boyunca sığınmacıların bulunduğu botu Midilli Adası'na kadar yüzdürdü.

20 KİŞİNİN HAYATINI KURTARDI
Yunanistan'dan Almanya'ya gitmek ise tam 1 aylarını aldı. Önce Türkiye, sonra bin bir güçlükle gidilen Yunanistan'dan sonra iki kardeş Makedonya, Sırbistan, , ve Avusturya'yı aşarak Almanya'ya ulaştı. Burada ülkenin en köklü kulüplerinden biri olan Wasserfreunde Spandau 04'te çalışmalarına başlayan Yusra, kısa zamanda azmi sayesine antrenörlerini etkilemeye başardı. Rio 2016'da favori olmasa da adını duyurdu. 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda madalya için hedef koydu. Geçen hafta ise Macaristan'daki FINA Dünya Şampiyonası'nda 200 metre serbest ve 100 metre kelebekte havuza girdi. Yine madalyadan uzak kaldı. Ancak yarışlar sonrası tüm kameralar onun için hazırdı. Yaptığı açıklamada hayatta kaldığı için şanslı olduğunu ve Almanya'ya gelişinde yardım eden herkese teşekkürlerini sunduğunu belirtti. Ve biraz gözleri dolarak şu sözleri de ekledi. "İki yıl önce kardeşimle beraber güçlükle geldiğimiz Budapeşte'de tren garında diğer mültecilerle kalıyordu. Polis geldi ve bize saldırdı. Coplarla bizi dövdü. Ancak o gün hiçbir kamera beni çekmiyordu."

TARİHE GEÇEBİLİR
19 yaşındaki Yusra Mardini yüzme idmanlarına Almanya'da devam ediyor. FINA Dünya Şampiyonası'na bağımsız olarak katılan Mardini, olimpiyatlara ise "Mülteciler" bayrağıyla katılıyor. Mardini'nin 2020 Tokyo'da madalya kazanan ilk mülteci sporcu olması bekleniyor.
  • 31 Temmuz 2017, Pazartesi

kalan karakter 1000

hercai hercai

MUHAMET, KIZ HIC SACMALAMIYOR, HABERDE DE KAHRAMAN SOZU GECMIYOR, SACMALAYAN SENSIN!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.08.2017 21:44
muhamet muhamet

okadar karaterli azimli birisen memleketinde kalıp mücadele verseydin bunlar kadar yediği tabağa pisleyen milet görülmemiştir yüzücüymüşte kahramanmışta bırakın böyle şişirmeyi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.07.2017 12:00
Maho Maho

ne güzel ismi var.Yüsra.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 31.07.2017 10:55
Maho Maho

Maşallah.Kim zerre kadar zulum yaparsa karşılığını bulacaktır.Allah,ın laneti zalimlerin üzerine olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 31.07.2017 10:48
polatb polatb

Avrupa hukuku,avrupa ''özgür basını'' askeri ve polisi saldırırken kameralar dağa ,bayıra bakar,sanat galerilerinin haberini yaparken ..Erdoğana küfürü de ihmal etmez.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 31.07.2017 10:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.