;

’da usulü yargı darbesi

’ın seçilmiş Başbakanı Şerif, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildi. Birçok uzmana göre yargı darbesinin arkasında Pakistan’ın ’sü olarak görülen ’nin cemaati var.

Pakistan’da FETÖ usulü yargı darbesi

Stratejik konumu ve 200 milyonluk nüfusuyla İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan , terör örgütü 'nün yöntemleriyle gerçekleştirilen bir yargı darbesiyle sarsıldı. Anayasa Mahkemesi, seçilmiş Başbakan Navaz Şerif'i görevden aldı. Anayasa Mahkemesi Hakimi Ejaz Afzal Han "Pakistan Başbakanı'nın parlamento ve mahkemeye karşı dürüst davranmadığını" belirterek Şerif'in ömür boyu siyasetten men edildiğini duyurdu. Yapılan yorumlara göre ise Şerif'in görevinden azledilmesinin arkasında Pakistan'ın FETO'su olarak bilinen ve hakkında daha önce birçok kez 'sahte alim' haberleri yapılan isimli cemaat lideri var.

DİNLERARASI DİYALOG
Ülkede çok önemli bir kuvvet olan Pakistan ordusunun yanı sıra, Kanada'da yaşayan Kadri'nin hayatı ve yaptıkları FETÖ elebaşı Gülen ile neredeyse birebir aynı. Kadri'nin başında bulunduğu yapılanma da hem örgütleşme biçimi olarak hem de ideolojik olarak FETÖ ile içerdiği benzerliklerle dikkat çekiyor. İşte o benzerlikler:
Cemaatin lideri olan Tahir-ül Kadri, ülkesinde güvende olmadığını söyleyerek uzun yıllardır Kanada'da yaşıyor.
Sandığa saygı duymayan Kadri, 2014'te destekçilerini sokağa davet etmiş, olaylar ölümlere neden olmuştu.
Dinler arası diyalog felsefesini benimseyen yapı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla yayılmayı hedeflerken uluslararası kurumların da desteğini alıyor.
Kadri, demokrasi yanlısı görünürken ülkesini Batı'ya şikayet etmekten çekinmeyen bir isim.
İnsanları sokağa dökmeyle tehdit eden Kadri, milyonları çağırmasına rağmen birkaç on bin kişiyi toplayabildi.
Sık sık rüyalarında Peygamber Efendimizi gördüğünü söylüyor. Hatta kendisini siyasete Peygamber Efendimiz'in yönlendirdiğini iddia ediyor.
Cemaatin üst düzey isimleri ülkede hukuk ve güvenlik birimlerinde çok etkili.
Kadri, 1981'de Hıristiyan- Müslüman Diyalog Formu'nu kurdu.
Kadri'ye bağlı olan vakıfların idaresindeki okulların modern İslam eğitimi verdiği söyleniyor.


NAVAZ ŞERİF

GİZLİ ODAKLAR DEVREDE
Dünya kamuoyunda 'Panama Belgeleri' olarak anılan off-shore hesap zincirleriyle ilişkilendirilen Navaz Şerif, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından dün istifasını açıkladı. 1947'de bağımsızlığını kazanan Pakistan tarihinde, seçimle göreve gelen hiçbir başbakan görev süresini tamamlayacak kadar iktidarda kalamadı. 1990 ve 1997'den sonra üçüncü kez başbakanlık koltuğuna oturan Navaz Şerif, görev süresinin bitimine bir yıldan az bir süre kala ofisini terk etmek zorunda kaldı. İstifa kararının ardından herhangi bir açıklama yapmayan Navaz Şerif, Anayasa Mahkemesi'nin soruşturmaları hakkında defalarca, 'iktidarın arka kapıdan girmeye çalışan odaklar tarafından gaspedilmek istendiği' uyarısında bulunmuştu. Navaz Şerif'in başında bulunduğu iktidar partisi PML-N'nin yeni bir başbakan adayı göstermesi ya da 2018 için planlanan genel seçimlerin öne çekilmesi ihtimali ihtimali üzerinde duruluyor.

PAKİSTAN NEDEN HEDEFTE?

Pakistan , İslam ülkeleri arasında sistem olarak Türkiye'ye benzeyen tek ülke. Parlamenter sistemle yönetiliyor ve demokrasisi istenildiği düzeyde olmasa da gelişmiş durumda. Pakistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok yakın. İki ülke arasında askeri ve ekonomik işbirliği var. Önemli bir nokta da Pakistan'ın askeri gücü. Pakistan, İslam dünyasında nükleer silaha sahip tek ülke.
ŞERİF'E DESTEK İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLDÜLER
Pakistan'da Anayasa Mahkemesi kararıyla görevinden uzaklaştırılan Başbakan Navaz Şerif'in partisi PML-N (Pakistan Müslüman Birliği-Navaz) destekçileri dün sokaklara aktı. Şerif'e destek veren binlerce kişi Anayasa Mahkemesi'nin kararını eleştirdi.

'SUUDİ ARABİSTAN ÜLTİMATOM VERDİ'
Pakistan basınında 15 Haziran'da yayımlanan haberlerde Navaz Şerif'in Cidde'de Suudi Arabistan Kralı Selman ile görüştüğü belirtildi. Habere göre Kral Selman, Şerif'e Katar krizinde seçim yapmaları konusunda ültimatom verdi. Kral Selman'ın "Ya bizimlesiniz ya Katar ile, seçiminizi yapın" dediği belirtilen haberde Şerif'in krizde kendilerinin herhangi bir tarafta olmadıklarını sadece çözüm istediklerini söylediği kaydedildi.

ÜLKE İSTİKRARSIZLIĞA SÜRÜKLENECEK
Pakistan ekonomisi Navaz Şerif döneminde son 10 yılın en hızlı büyümesine kavuşmuştu. İngiliz Reuters haber ajansına göre Şerif'in görevden uzaklaştırılmasıyla birlikte ülkenin yeniden bir siyasi istikrarsızlık dönemine girmesi bekleniyor. Pakistan'ın borsa endeksi 2016 yılında dünyanın en iyi performanslarından birine sahipken, Şerif hakkındaki soruşturmanın sürdüğü son iki ay boyunca önemli ölçüde sermaye çıkışları yaşandı.

SABAH

Etiketler: , ,
  • 29 Temmuz 2017, Cumartesi 01:16

kalan karakter 1000

misafir misafir

Osmanlıdan sonra parçalanan İslam ülkelerindeki Müslümanlar, işgalci batının derin yapılarının hakim olduğu yönetim sistemleri içinde, yaklaşık yüz yıldır parti kurup yüzeysel siyaset yaparak, seçimlere girip bu partiye oy vererek iktidara gelip, ülkesindeki ve dünyadaki Müslümanların sorunlarını çözmeye çalıştılar. Bu durum, işgalci Batı’nın işlettiği bir lunaparkta, dönen atlı karıncalardaki atlardan birine binip öne geçmeye çalışmaya benzer. Bu sistemde kazanan sadece lunaparkın sahibidir. Yani işgalci sömürgeci Batı. Hangi renk ata binerseniz binin, bazen eğlenirsiniz, bazen başınız döner, çok kıpraşırsanız attan düşer canınızı yakarsınız ama sonuçta para ve zaman kaybedersiniz. Çünkü her şey lunaparkın görünmeyen derin mekanizmasına bağlıdır. Sistem o mekanizma tarafından hızlandırılıp yavaşlatılır, istenmeyenler silkelenip üzerinden atılır, torpillilere fazladan iki tur daha attırılır. Sonuçta birbuçuk milyar Müslüman alemi döner durur, lunaparkın dışına çıkamaz. Devamı gelecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 29.07.2017 17:41
OSMANLI OSMANLI

eğer bu bu iblis ABD nin oyunu bozulursa dünya ya huzur gelir. onun için ABD artık yıkılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 29.07.2017 16:45
şerif keskin şerif keskin

eski türkiyenin adeta kopyası indirin bu köpeği pakistan halkı,,,uyanın pakistanlılar oyun yine amerikadan

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 29.07.2017 15:15
Osmanlı Osmanlı

Geçenlerde Cumhurbaşkanı 50 farklı ülkenin İslam üniversiteleri dekanlarına konuşurken çok isabetli bir laf etti. "Nasıl medeniyetimizin gerilemesi medreselerin kapanmasıyla başladıysa yükselişimiz de oradan olacaktır.." her yerde Diyanete çatıyorum. neden? bugün mahallemdeki camilerde görevli imamların arkasında namaz kılamaz hale geldim. Bimerden cimere kadar, yazdıklarımın haddi hesabı yok. Sapıklık almış başını gidiyor. kader inkarcıları, mütevatir konuları inkar edenler, faizi helal sayanlar cirit atıyor. siz birtek fetöye kafayı takmışsınız. Alın size pakistan fetösü! bu kadrolar neyi çözecek? Oysa Diyanetin tesiri ekonomiden, ahlaka, iç meselelerden dış meselelere kadar çok büyük yükü devletten üstlenecek kadar büyük sorumluluk ister. Ama o kadrolar medreselerden yetişmedikçe amaç hasıl olmaz. merdrese = ismailağa şeklinde algılanır oldu. Oysa onlar medreseleri aslını bozmadan yaşatanlar. diyanet kadroları Osmanlı usulünü bozmayan o medreselerde eğitilmeli. Medrese atölyedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 29.07.2017 14:05
ali ali

VURMAZSAN VURULURSUN VURUN GİTSİN BÖYLE YAPANLARI GEÇ KALINMADAN MGK LARDA HUKUK SÖZKONUSU OLMAMALI ADALETİ DE HUKUKU DA MEJLİSLER HÜKÜMETLER DİZAYN EDER OLUŞTURUR BU 1 TEHLİKE DEĞİLDİR NE OLURSAN OL HUZUR KALKINMA GELİŞME OLSUN yürüyenlere de duyurulur YETERKİ VATANI MİLLETİ DÜŞÜN GELİŞTİR İSTER SEN KİM GİBİ OL KİME NE

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.07.2017 11:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.