;

Kraliçe’ye Türk kirazı

, Türk ürünlerinin ve lezzetlerinin tutkunu oldu. Havlu ve bornozlarını Denizli’den, inciri Bursa’dan getirten ailenin bir gözdesi de Çığşar kirazı...

Kraliçe’ye Türk kirazı
İngiltere Kraliyet Ailesi, Türk ürünlerine ve lezzetlerine özel bir hayranlık duyuyor. Pek çok ürünü Türkiye'den getirten ailenin bu tutkusu, ihracatçıya da yarıyor. Havlu ve bornozlarını Denizli'den getiren, Bursa'nın siyah incirine özel bir ilgi gösteren ve bu ürünün dış satışlarda rekor kırmasına vesile olan İngiliz Kraliyet Ailesi, kirazı da Kahramanmaraş Çığşar'dan alıyor. Ailenin yıllardır tükettiği Kahramanmaraş'ın Andırın İlçesi'ne bağlı Çığşar Mahallesi'nde yetişen dünyaca ünlü kirazın bu yılki hasadına başlandı. Çığşar kirazı yakında İngiltere yollarına düşecek. Andırın Kiraz Üreticiler Birliği Başkanı Cabbar Erkek, Çığşar kirazını diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğin tadı ve aroması ile Türkiye'de en son hasat edilmesi olduğunu belirterek, bu nedenle kirazın Buckingham Sarayı'nca de tercih edildiğini ifade etti.

AROMASI FARKLI
Yurt dışında çok tercih edilen Çığşar kirazını özellikle 'ye ihraç ettiklerini vurgulayan Erkek, " bu kirazlardan alıyor. İngiltere dışında Almanya, Rusya, Hollanda ve Arap ülkeleri bu kirazı tercih ediyor" dedi. Erkek, kirazın kilosunun 7 liraya yurt dışına satıldığını, ürünün soğutucusu bulunan TIR'larla önce Mersin'e, oradan da gemi ile yurt dışına gönderildiğini söyledi.
  • 18 Temmuz 2017, Salı

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

mazlum milletlerin katili kraliçe soyguncusu cehennemde irin içer zakkum yer inşaallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 18.07.2017 09:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.