;

toprakları parçalanıyor

ve , 'yi bölüşmeye başladı. ABD, PKK işgali altındaki bölgelere üs kurmaya başlarken Rusya, askerlerinin 49 yıl boyunca Suriye topraklarında konuşlanması anlaşmasını onayladı. Bu sayede Suriye, fiilen Rusya'nın mandası oldu.

Suriye toprakları parçalanıyor

'de terör örgütü PKK'yı piyade gücü gibi kullanan , işgal altındaki bölgede yeni bir üs kurmak için harekete geçti. PKK'nın denetimi altındaki Haseke'nin 40 km batısında kurulacak üsse yeni ABD'li askerlerin getirilmesi bekleniyor. ABD'nin kuracağı yeni üs de PK'nın adeta terör merkezi haline getirdiği Fırat doğusunda yer alıyor. ABD, Rumeylan, Kamışlı, Ayn el Arap ve Tel Abyad'daki bölgelerde üslenmiş durumda.

Bin 300'den fazla özel kuvvet askeri ve eğitimci de ABD adına bu bölgede faaliyet gösteriyor. Bu askerler DEAŞ'a yönelik operasyonlara PKK'lı teröristlerle birlikte katılıyor. ABD'nin Türkiye'nin "kırmızı çizgi" olarak gördüğü Münbiç'te de ani müdahale güçleri yer alıyor. ABD, Rumeylan ve Ayn el Arap'a inşa ettiği askeri havaalanlarının yanı sıra Kamışlı'daki havaalanını da etkin bir şekilde kullanıyor. Kamışlı Havalimanı'ndan Suriye'nin başkenti Şam ve Lübnan'ı başkenti Beyrut'a düzenli uçuşlar da yapılıyor.

49 YILLIK İŞGAL İMZASINA ONAY
ABD bu şekilde Suriye'nun kuzeyine yerleşmeye çabalarken Suriye'yi 49 yıllığına ipotek altına aldı. Rusya askeri polis teşkilatının Suriye içinde faaliyet göstermesinin de kapısını aralayacak olan anlaşma önceki gün Rusya parlamentosu tarafından onaylandı. Anlaşma gereği ayrıca Rusya, Suriye'nin Akdeniz kıyısında yeni üs inşa etme hakkı kazandı. Öte yandan zaten var olan Rus üslerinin kapasitesinin arttırılıp güçlendirilebileceği de anlaşma maddelerinden biri. Rus gemilireni Şam yönetiminin onayını beklemeden istedikleri gibi bu üsleri kullanabilecek.

PKK'DAN AYNI SENARYO
Suriye'yi parçalamak için bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışan PKK, Tel Abyad'ı işgal ettikten sonra uyguladığı senaryonun aynısını Rakka'da da hayata geçirdi. PKK, çatışmalar ya da DEAŞ işgali nedeniyle şehirden kaçmak zorunda kalan Rakkalıların evlerine dönmesine izin vermiyor. Bölgedeki kaynaklar, çok sayıda evin PKK'lı teröristler tarafından yağmalandığını, yakıldığını ve ABD'li askerlerin bu yaşananlara göz yumduğunu bildirdi. PKK, Tel Abyad'da bu uygulamaya imza atmış ve sivillerin geri dönmesine izin vermemişti. Terör örgütü, şehirden çıkmayan Suriyelileri ise, "Evlerinizin koordinatlarını DEAŞ hedefi diyerek koalisyona bombalatırız" diyerek tehdit etmişti.

Kaynak:Yeni Şafak

Etiketler: , ,
  • 17 Temmuz 2017, Pazartesi 07:28

kalan karakter 1000

ilhann ilhann

gün doğmadan neler dogar endişeye gerek yok inananlar üstündür diyor ALLAH cc .herseyde bir hayır vardır merak eylemeyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.07.2017 16:21
BGK BGK

IRAK SURİYE YUGOSLAVYA gibi parçalanıyor endişe verici durum

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:34
taka41 taka41

tek sorumlusu...esed dangalagidir...dana ne Kadar Güclü olursa olsun...yere düstümü is bitmistir...Suriyenin durumu aynuen buudr.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 17.07.2017 09:51
t.c t.c

amaç suriye değil amaç TÜRKİYE nin etrafını çevirip hareket edemez duruma getirmek. ne rus dan ne abd den dost olmaz. ikisi de düşmandır. eğer biz gelişirsek adalet getiririz adalet getirdiğimiz yerde bu ülkeler barınamaz. onun için amaç bizi ablukaya almak ACİL kimsede olmayan silahlar üretmeliyiz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 17.07.2017 09:26
dsede dsede

biz bu işlerle meşgul edilirken adamlar b israili kuruyor..uyuma..

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 17.07.2017 08:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.