;

krizinin perde arkası aralanıyor

krizinin perde arkası yavaş yavaş belli oluyor. 'li istihbarat yetkilileri; QNA'ya siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler ekleyerek Katar krizinin ortaya çıkmasına neden olan sürecin arkasında 'nin olduğunu iddia etti.

Katar krizinin perde arkası aralanıyor

'li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri () yönetimi, hükümetinin resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı.

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanması istenmeyen ABD'li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE'nin yer aldığı iddia edildi.

İddiaya göre, BAE'nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesine siber saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekleyen açıklamalar yayımladı.

"SİBER SALDIRI BAE'NİN İŞİ"
ABD'li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE'yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE'nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.

Öte yandan, BAE'nin Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe, yaptığı yazılı açıklamada, gazetenin haberini yalanladı.

KATAR EMİRİ'NE ATFEDİLEN AÇIKLAMALAR YAYIMLANMIŞTI
Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs'ta gece geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA'da Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani'ye atfen ABD karşıtı ve İran'ı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından başlamıştı.

Katar, söz konusu beyanların siber saldırı sonucu ajansın sistemine sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emirin böyle bir açıklamasının bulunmadığını duyurmuştu. Ancak BAE, Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla ilgili Katar'ı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz giderek büyümüştü.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Etiketler: , ,
  • 17 Temmuz 2017, Pazartesi 08:43

kalan karakter 1000

tevfik tevfik

ABD bunlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor ,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.07.2017 16:33
BGK BGK

ABD SUUDİlerle yakın zamanda anlaşma yaptı dev anlaşmalar bir anda ne değiştide araları açıldı yakın zamanda kılıç dansı yapıyorlardı olayın perde arklası neyse ciddi sorunlar var gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:33
kenan durak kenan durak

Sıra BAE' den milyar dolarları koparmaya geldi. Müslüman yersiz yurtsuz, aç sefil gezerken sen milyar dolarları stoklarsan, Allah sana da yedirmez o parayı, böyle gırtlağına basa basa alırlar. Allah ıslah etsin sizleri, aç gözlerinizi doyursun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:22
Mem Mem

Benim anlamadığım ABD suudlara tur attı. Ardından Katar'a operasyon başladı. Sonra da aaa bak BAE ne yapmış dedi. Biz eskiden korkuyu yusuf yusuf diye anlatırdık. Son 10 yıldan sonra artık Türk, Türk diye anlatabiliyoruz. Katar'daki Türk askeri üssü tüm oyunlarını bitirdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 17.07.2017 10:13
t.c t.c

ey akılsız uşkur düşkünleri hala siyonistlerin sizi birbirinize düşürdüğünü anlamıyormusunuz. eğer türk askeri oraya gelmeseydi bu hain haçlılar sizi birbirinize kırdırmak için oyun içindelerdi. türkler gelince oyunları bozuldu. hala anlamıyormusunuz geri zekalılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 17.07.2017 09:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.