Bugünkü
Takvim

ve vizeleri karşılıklı olarak kaldırdı

Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Moskova’da gerçekleşen görüşmeler sonucunda Rus ve İran turist grupları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilecek.

  • Dünya
  • 29.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.03.2017 10:13
ABONE OL
Rusya ve İran vizeleri karşılıklı olarak kaldırdı

Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Moskova'da gerçekleşen görüşmeler sonucunda 16 adet ikili işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmalar çerçevesinde Rus ve İran turist grupları karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilecek.

TASS'ta yer alan haberde, imzalanan belgelerin arasında Rosatom kamu şirketi ile İran Nükleer Enerji Kurumu'nun nükleer ürünlerin nakliyatları alanında karşılıklı anlayış memorandumu ve Gazprom ile İran Milli Petrol Şirketi'nin doğalgaz alanında karşılıklı anlayış memorandumunun yer aldığı bildirildi.

Bunun yanı sıra Rusya ve İran Enerji Bakanlıkları arasındaki karşılıklı anlayış memorandumu ve elektik enerji ticareti alanında işbirliği anlaşması, Rusya Demir Yolları kamu şirketi ve İran İslam Cumhuriyeti Demir Yolları şirketi arasında demir yolların elektriklendirilmesini öngören anlaşma ve Garmsar-İnce Burun demir yol kısmının elektrikleme, Rusya yapımı donatım ve trenlerin teslimatı kontratları imzalandı.

İran ve Rusya, Rus ve İran turist gruplarının karşılıklı olarak vizesiz seyahat edebilmesini öngören anlaşmayı da imzaladı.

İki lider, Rusya Federal Akreditasyon Servisi ile İran Milli Akreditasyon Merkezi'nin karşılıklı anlayış muhtırasını, Roskongress ile İran Ticaret ve Sanayi Odası'nın işbirliğini ve iletişim ve bilişim teknolojileri alanında işbirliğini öngören birer anlaşma imzaladı.

Putin, Rusya'nın İran'a SSJ-100 uçakların teslimatının da ele alındığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı ise Rusya ve İran'ın ekonomik ilişkilerinin yeni düzeye vardığını kaydetti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.