Bugünkü
Takvim

ve arasında savaşı

’da yayınlanan Le Monde gazetesi, gizli servisi ’ın, Fransız servisine sızıp, kendi adına çalışma üzere devşirmeye çalıştığını iddia etti.

  • Dünya
  • 28.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.03.2017 21:48
ABONE OL
İsrail ve Fransa arasında istihbarat savaşı

Fransız gizli servisinin başlattığı soruşturma ile ilgili bir iç yazışmayı ele geçiren gazete, Fransız ve gizli servisleri arasında 2010 yılında Suriye'nin kimyasal silah planları ile ilgili ortak düzenlenen bir operasyon sırasında, bazı Fransız gizli servis larının, için çalışmak üzere ikna edilmeye çalışıldığını yazdı.

Haberde, servisin karşı casusluk biriminin izlemesi sonucu bir Fransız ajanın, Mossad'ın Paris'te istasyon şefi "D.K" ile yakın ilişkiler içinde olduğunun tespit edildiği bildirildi.

"Ratafia" kod adı verilen ortak operasyon uyarınca, 'da eğitime gelen Suriyeli uzman kimya mühendis aracılığıyla Şam rejiminin kimyasal silah programı hakkında Fransız ve İsrail gizli ajanlarının bilgi almaya çalıştı.

İsrail gizli servisi, Suriyeli mühendisi kendilerine hem bilgi verme hem de başka Suriyeli mühendisler bulma konusunda ikna etti. Ancak, Paris'teki Mossad servis şefi, bazı Fransız ajanların da kendileri adına çalışmaları konusunda girişimde bulundu.

Gizli servisin iç yazışması, Fransız ajanın, Mossad'ın Paris istasyon şefi ile akşam yemeğinde bir araya geldiğini ve yine bu kişinin ailesi ile Dubai'le tatile gideceğini söylemesine rağmen İsrail'i gittiğini ortaya koydu.

İç yazışmada, ortak operasyona katılan bazı Fransız ajanların bankalardaki şüpheli para transferi de Fransız gizli servisinin takibine takıldı.

İç yazışmada, gizli servis içindeki hasarın tam detaylarının anlaşılması kapsamlı bir soruşturma yapılması istendi.

Le Monde, Fransa'nın, o tarihte Mossad'ın ajanlarını devşirmeye çalışmasına resmi olarak tepki gösterdiğini ve istasyon şefi de içinde olmak üzere iki İsrail ajanını ülkeyi terk etmesini istediğini yazdı.

Dönemin şefi Bernard Squarcini'nin de yargı tarafından sorgulandığını kaydeden Le Monde, söz konusu iddiaların sorgu hakimleri tarafından hala araştırıldığını yazdı.

kalan karakter 1000

Türk Türk

normaldir. idam olsa bunlar olmaz. insanlar can korkusu olmayınca kendini parayla satıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.03.2017 08:12
tesa tesa

butun avrupa mossad.ci

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.03.2017 22:48
sema32 sema32

mossad in bütün gizli servislerde adami oldugu ben normal vatandas bile bilirken, niye sasiriyorlarki

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 28.03.2017 22:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.