Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.03.2017 15:01
ABONE OL

'da rezaletinin üstünü örtmeye çalışıyorlar!

Paris savcısı, suçlamalarla ilgili takipsizlik kararı verilmesini istedi

Fransa o rezaletin üstünü örtmeye çalışıyor!

Paris savcısı, Fransız askerlerinin 2013-2014 yıllarında Orta Cumhuriyeti'nde (OAC) çocuklara da bulunduğu iddiasıyla açılan soruşturmada takipsizlik kararı verilmesini istedi.

BFM TV kanalının adli kaynaklara dayandırarak verdiği haberde, savcılık makamının, "şahitlerin dinlenmesi ve ortaya konan delillerin incelenmesinin ardından askerlerin suç işlediğine dair somut bir kanıt bulunamadığı ve çelişkili ifadeler bulunduğu" gerekçesiyle takipsizlik kararı istediği kaydedildi.

Savcının mütalaasından sonra hakim takipsizlik kararını ya onaylayıp yı kapatacak ya da duruşma düzenlenmesine karar verecek.

Suçlamalar, Aralık 2013 ve Haziran 2014 arasında başkent Bangui'de Fransız askerlerinin gerçekleştirdiği iddia edilen cinsel istismar olaylarını içeriyor.

Müfettişler daha önce suçlamalara ilişkin 11 çocuğun ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ifadelerini almıştı. Cinsel istismarla suçlanan 6 asker ise daha önceki sorgularında suçsuz oldukları yönünde ifade vermişti.

Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, 2014 Temmuz ayında suçlamaları duyduktan sonra soruşturma başlatılması için talimat vermiş ancak The Guardian gazetesi gündeme taşıyana kadar soruşturmanın içeriği gizli tutulmuştu.

Fransız askerlerine yönelik, OAC'de çocuk istismarı ile ilgili açılan başka bir davada yine takipsizlik kararı verilmişti.