Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.03.2017 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.03.2017 08:04
ABONE OL

"AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var"

ile görüşen Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic, 'Türkiye ile diyaloğun devam ettirilmesi ve gerginliğin azaltılması gerekli.' dedi.

AB'nin Türkiye'ye ihtiyacı var

, son dönemde bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğe ilişkin, "Türkiye ile diyaloğun devam ettirilmesi ve gerginliğin azaltılması gerekli." dedi.

Kitarovic, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de, Başbakan Stefan Löfven ile görüştü.

Kitarovic ve Löfven, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, son dönemde bazı AB ülkeleri ile Türkiye arasında yaşanan gerginlik ve Türk yetkililerin sığınmacı krizi konusundaki açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Sığınmacıların Batı Avrupa ülkelerine geçiş güzergahındaki Balkan rotasının mutlaka kapalı kalmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizen Kitarovic, "Türkiye ile diyaloğun devam ettirilmesi ve gerginliğin azaltılması gerekli." dedi.

Hırvat Cumhurbaşkanı, daha önce birçok kez sığınmacı merkezlerini ziyaret ettiğini anımsatarak, "Orada gördüğüm, maddi durumu iyi olanların Avrupa ülkelerine kolayca gidebildiği oldu ancak bizler, böyle imkanları olmayan sığınmacılara yardım etmeliyiz." diye konuştu.

"SAKİN VE DENGELİ DAVRANMALIYIZ"
de sınırların korunması noktasında diğer AB ülkeleriyle bir araya geleceklerini ifade ederek, bu konuda henüz bir karar olmadığını söyledi.

Türkiye ile ilişkilerde "Dengeli bir yaklaşım" olması gerektiğinin altını çizen Löfven, "Tansiyonun yüksek olduğu bir durumdan hiçkimse karlı çıkamaz. Bu nedenle tansiyonun düşürülmesi gerekir. Bu konu hakkında son derece dengeli ve sakin davranmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Löfven, Türkiye ile AB'nin birbirine ihtiyacı olduğunu savunarak, "Sığınmacılara bireysel olarak yaklaşmalı ve onların içinde bulunduğu durumu anlamalıyız. Onlara gerçekten yardım etmek istiyorsak Türkiye'ye karşı yükümlülükleri de yerine getirmeliyiz." dedi.

Türkiye-AB ilişkilerinin kötüye gitmesinin hiç kimseye fayda sağlamayacağını vurgulayan Löfven, "Türkiye ile AB'nin birbirine ihtiyacı var. Tansiyonu tırmandırmak yerine düşürmek için hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

kalan karakter 1000

Beykozlu yşl Beykozlu yşl

düşün yakamızdan biz türk milleti olarak sizler gibi dostmu düşmanmı olan sahtekarları istemiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.03.2017 20:27
TUNCER TUNCER

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ...."MASKELİ BALO BİTTİ" DUYADİNIZ MI...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.03.2017 15:33
Alp Alp

Avrupa makyaj yakıp kendini güzel göstermeye yarayan ucube gibi .Yağmur yağdı boyalarınız döküldü yalanlarınız ortaya çıktı.Gelin Türkiyeyi gezin bakalım Türkiyede insanlar nasıl yaşıyor.A.B. girmek isteyen mi var bakın .A.B. bitmiş potansiyeli azalmış dinamizmi tükenmiştir Irak Savaşından bu yanada Avrupada kriz var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.03.2017 15:21
EGEMEN EGEMEN

GEÇTİ GÜZELİM GEÇTİ..ARTIK SÖZLERİNİZLE AVUNACAK HASTA ÜLKE YOK..DAMARLARIMIZA BAĞLADIĞINIZ UYUŞTURU SERUMLAR ATILDI..AYAĞA KALKIYORUZ..TÜM BİZİ UYUŞTURAN HERŞEYDEN ARINARAK DAHA GÜÇLÜ DAHA AKILCI OLARAK..HERŞEYE YENİDEN BAŞLIYORUZ..BİZ BİTTİ DEMEDEN BU MAÇ BİTMEYECEK. ZAYIF GÖRDÜĞÜNÜZ BU TAKIM SİZİ KİBİRİNİZLE YENECEK.İÇİMİZDE OYNAMAYAN SAHTE KOŞULAR YAPANLAR VAR..ONLARI 16.DAKİKADA (NİSANDA) OYUNDAN ALARAK YENİ YILDIZLARIMIZI SAHAYA SÜRECEĞİZ VE BUNU KAZANACAĞIZ..SİZ YAŞLI KİBİRLİ DOYMUŞ HANTAL BİR TİMSAHSINIZ. ASLANLAR SAHAYA İNDİ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 22.03.2017 11:24
İHPUS İHPUS

Avrupalı ülkeler kapımızda köpek olacaklardır.17 nisan'dan sonra bu avrupayı çok büyük korku saracaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 22.03.2017 11:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.