;

’nın amacı ni korumak

'taki siyasi uzmanlara göre, terör örgütü 'nın 'da kalmakta ısrar etmesinin perde arkasında "Şii Koridorunun güvenliğini sağlamak" şeklinde yorumluyor.

PKK’nın amacı Şii hilalini korumak

Terör örgütü DEAŞ'ın 2014 yılında IKBY'ye bağlı Peşmerge güçlerinin kontrolündeki bölgelere saldırmasıyla ortaya çıkan güvenlik boşluğunu fırsat bilen , Kandil ve Suriye'den getirdiği militanlarla , Mahmur ve Kerkük bölgelerinde konuşlanmaya başladı.

PKK'nın son iki buçuk yıl içerisinde kamp kurup askeri ve siyasi faaliyet gösterdiği bölgelerin çoğu bu tartışmalı bölgelerde yer alıyor.

Örgütün faal bir şekilde varlık gösterdiği söz konusu tartışmalı bölgelerde ise genelde KYB'li Peşmergeler ve destekli Haşdi Şabi güçleri bulunuyor.

Şİİ HİLALİ PROJESİNİN IRAK AYAĞI
İran'ın, üzerinden Suriye'ye ve oradan da Lübnan'a karayoluyla ulaşıp, kendi gruplarına lojistik destek temin etmek için planladığı koridora "" deniliyor.

Koridorun geçtiği bölgelerin güvenliğini ise Hanekin ve Kerkük'ün güneyindeki KYB'li Peşmergeler ve PKK militanları, Musul'un güney ve batısındaki bölgelerde ise Haşdi Şabi militanları sağlıyor.

Haşdi Şabi güçleri, Sünni Arapların bölgelerindeki güvenliği elinde tutarken, KYB'li Peşmergeler ve PKK militanları ise Kürt ve Türkmenlerin bölgesini elinde tutuyor.

Şİİ KORİDORUNUN ÖNEMLİ VE SON AYAĞI SİNCAR
Musul'un Sincar ilçesi, Irak'taki Şii koridorunun en son ve hassas bölümünü oluşturuyor. Nitekim bu bölgenin büyük çoğunluğu KDP'li Peşmerge güçlerinin elinde. Sincar ilçesinde 40 kilometre mesafedeki Türkmenlerin yaşadığı Telafer ilçe çevresinde ise Haşdi Şabi güçleri yer alıyor.

Sincar Dağı ve oradan da Suriye sınırına uzanan bölgenin bir kısmını da PKK ve ona bağlı yerel militanlar elinde tutuyor.

"PKK, BÖLGEDE TUTUNMAK İÇİN Şİİ HİLALİNE DESTEK VERİYOR"
IKBY'nin Erbil kentindeki Selahaddin Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Şahevan Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK'nın bölgede tutunabilmesi için Irak'taki Şiiler ve merkezi hükümetten doğrudan veya dolaylı olarak destek aldığını ileri sürdü.

Muhammed, "PKK, bölgede tutunabilmek için şu anda Şiiler'den hem askeri hem de mali yardım alıyor. Bunun karşılığında da PKK konuşlandığı tüm bölgelerde İran'ın Şii Hilali projesi için açılan koridorun güvenliğini sağlayacak." dedi.

"PKK, IRAK'IN 16 VİLAYETİNDE SERBESTÇE HAREKET EDİYOR"
IKBY Parlamentosu Irak Türkmen Cephesi (ITC) Erbil Milletvekili Aydın Maruf, terör örgütü PKK'nın çok bariz bir şekilde ülkenin birçok yerinde herhangi bir kısıtlama yaşamadan hareket edebildiğini söylüyor.

Etiketler: , , , ,
  • 20 Mart 2017, Pazartesi 18:37

kalan karakter 1000

memo memo

sii palavrasi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.03.2017 09:44
177 177

BU OLSA OLSA Şİİ YAYI OLUR.HİLAL NASIL OLUR ZAMANI GELDİĞİNDE GÖSTERİRİZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 20.03.2017 19:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.