Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 17.06.2016 Gazete
ABONE OL

Huzura Fransız

’nın yüreğine ateş düştü, sokaklarda huzur kalmadı! Çalışma yasasını protesto eden le çatışan , bir de İngiliz ve Rus holiganların taşkınlıklarıyla uğraşıyor!

Huzura Fransız
Fransa eski huzurlu günlerini arar oldu. Grev ve taşkınlıkları tüm şehri alt üst etti. İngiliz ve Rus taraftarların kavgası büyüdü, çalışma yasa tasarısı protestoları ülke geneline yayıldı. Diğer yandan terör korkusu nedeniyle özellikle havalimanlarında güvenlik önlemleri üst seviyede. Daha önce Marsilya'da çıkan kavgalarda çok sayıda İngiliz taraftarın Ruslar tarafından dövülmesine tepki gösteren İngilizler, Lille'de adeta intikam havası estirdi.


Polis kendisine boya atan bir eylemciyi yere yatırıp feci şekilde dövdü. ABD, Fransa'daki şiddet olaylarını endişeyle izlediklerini açıkladı.

İKİ ÜLKE ARASINDA KRİZ
Lille'de gece boyu devam eden olaylar, 16 kişinin hastanelik olması ve 36 kişinin tutuklanması ile sona erdi. Bu arada Fransız yetkililer, olaylara karıştığı belirlenen aralarında Rus Taraftar Derneği'nin Başkanı Alexander Shprygin'in de bulunduğu 20 kişiyi sınır dışı edeceklerini açıkladı. Polisi eleştiren Rusya, Fransa'nın Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

ELLER TETİKTE
Öte yandan çalışma yasa tasarısını protesto edenler le çatıştı. Kanlar içinde kalan eylemcilere polisin müdahalesi yine sert oldu. Grev nedeniyle birçok şehir çöp yığınına döndü. 'da terör korkusu da devam ediyor. Havalimanlarında güvenlik güçleri alarm durumunda beklerken, askerler uzun namlulu silahlarla nöbet tuttu.Fransız polisinin yetersiz kalması nedeniyle, karşı karşıya geldikleri her sokakta birbirine giren holiganlar, tahrik için sınırları zorladı. İngiliz bir holigan, Rus bayrağını poposuna sürerek öfkenin dozunu arttırdı.Lens'teki bu manzara 'kadın her yerde kadın' dedirtti. Laura Woods adlı taraftar az ilerisinde 16 kişinin yaralandığı kavgaya ve polislerin müdahalesine aldırış etmeden makyaj yapmaya devam etti. Woods'un rahatlığı polisi bile şaşırttı.