Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 27.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.11.2015 11:54
ABONE OL

'ın kontrolü tekrar Türkmenlerde

Türkmenler için stratejik öneme sahip olan 'ı ele geçiren Esed güçleri ile 6 saatlik çatışma sonrası bölge hakimiyeti tekrar Türkmenlere geçti.

Kızıldağ'ın kontrolü tekrar Türkmenlerde
Suriye'nin'nin Bayırbucak bölgesindeki Türkmen Dağı'nın tepesi tekrar Türkmenlerin kontrolüne geçti. Türkmenler, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birlikleri püskürtürken, 2 tankı da ele geçirdi.

Türk jetlerinin sınır ihlali yaptığı için Rus uçağını düşürmesi nedeniyle bölgedeki gerginlik devam ederken, Türkmenler ile Esad birlikleri arasında güç savaşına dönen, Rus uçağının düşürüldüğü yer olan Kızıldağ tepesi yine el değiştirdi. 2 gün önce Rus birliklerinin havadan ve denizden desteğiyle Kızıldağ tepesinden Türkmenleri püskürten Esad güçlerine karşı dün akşam saatlerinde taarruza geçen Türkmenler, sabah saat 06.00 sıralarında bölgede hakimiyet sağladı. Esad güçleri Kızıldağ'ı terk ederken Türkmenler, kendilerine bomba yağdıran 2 tankı da ele geçirdi. 2'nci Sahil Tümen Komutanlığı'na bağlı birliklerinin gece boyu süren mücadelesi sonucu tekrar Türkmen cephesine geçen Kızıldağı bölgesinde Esad birliklerinin çekilmesine karşın bölge bölge çatışmalar devam ediyor.

ESAD GÜÇLERİ, KIZILDAĞ TEPESİNE SALDIRI BAŞLATTI
Türkmenler, Kızıldağ tepesini aldıktan sonra 'şükür namazı' kıldı. Bayırbucak bölgesi için stratejik noktalardan biri olan Kızıldağ tepesini kaybeden rejim askerleri saat 10.30 sıralarında saldırıya geçerek bölgeyi top atışına tuttu. Patlama sesleri Hatay'ın Yayladağı İlçesi'nden de duyuluyor.

TÜRKİYE'YE GEÇİŞ YOK
Türkmen kadın ve çocukların yaşamını sürdürdüğü Yamadi çadır kampının üst bölgesindeki Çümerenek köyünün ise gece boyu vurulduğu bildirildi. Türk askeri yetkililer ise sınırın Türkmenler için açık olduğunu ancak ilk gelen 80 kişilik grubun dışında Türkiye'ye bir geçişin söz konusu olmadığını bildirdi.

Yayladağı İlçesi'nin Güveççi Mahallesi'nde kurulan çadırkentin altyapı çalışmasının da devem ettiği en kısa zamanda tamamlanması için çaba gösterildiği bildirildi.

RUS UÇAKLARI FÜZE ATTI: 5 ÖLÜ, 10 YARALI
Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nin karşısındaki Suriye'nin İdlib iline bağlı Maarat Al-Numan Kasabası'na da dün akşam saatlerinde Rusya'ya ait uçaklardan 2 füze atıldı. Yerleşim yerlerine isabet eden füzeler nedeniyle insanlar, yıkılan binaların enkazlarının altında kaldı. Halk, saldırıdan sonra enkazın altında kalan ölü ve yaralıları çıkarmak için seferber oldu.

Suriyeli yerel kaynaklar füzeli saldırıda 5 kişinin öldüğünü 10 kişinin de yaralandığını kaydederken, enkazın altından çıkarılan yaralılar otomobil ve kamyonetlerle hastanelere taşındı. Araç bulamayan bir kişi ise yaralıyı motosikletiyle hastaneye götürmek istedi. Bir süre giden motosikletin arkasındaki yaralı düşmek üzereyken diğerleri tarafından alınarak bir araca konulup hastaneye götürüldü.