Bugünkü
Takvim

Erdoğan ile Paris'te görüşecek

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının vurulmasından sonra diplomas, trafiği sürerken Cumhurbşakanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı 'in pazartesi günü Paris’te toplanacak İklim Zirvesi’nde biraraya gelmesi bekleniyor.

  • Dünya
  • 26.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 26.11.2015 09:13
ABONE OL
Erdoğan ile Putin Paris'te görüşecek
Türkiye'nin, hava sahamızı ihlal eden Rus uçağını düşürmesinin ardından iki ülke arasındaki ilk temasın Paris'te olması bekleniyor.
Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının vurulmasının ardından diplomasi trafiği sürerken, ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir 'in İklim Zirvesi'nde buluşması bekleniyor. Olayın ardından ilk temas Paris'te bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in de aralarında bulunduğu 147 devlet ve hükümet başkanının katılması beklenen İklim Zirvesi, pazartesi günü Fransa'nın başkenti Paris'te başlıyor. Zirve kapsamında Erdoğan ve Putin'in resmi bir baş başa görüşme programı bulunmuyor. Ancak iki liderin Paris'te görüşebileceği belirtiliyor.

'NATO SINIRLARI İHLAL EDİLDİ'
Uluslararası kamuoyuna yansıyan gerilimin aksine dünkü diplomatik trafik, Türkiye-Rusya geriliminin yumuşamaya başladığı yorumlarına neden oldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye ziyaretini iptal etse de Moskova'nın İSEDAK toplantısına temsilcisini göndermesi de bu doğrultuda değerlendirildi.

PUTİN İSEDAK'A ÖZEL TEMSİLCİSİNİ GÖNDERDİ
İSEDAK toplantısına, aralarında Rusya'nın da bulunduğu 6 gözlemci ülkenin diplomatları da katıldı. Rusya'yı temsilen Moskova'dan gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel temsilcisi Büyükelçi Konstantin Shuvalov Erdoğan'ın konuşması sırasında salonda yer aldı.

HOLLANDE'DAN DESTEK

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesi konusunda telefonla görüştü. Görüşmede, Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'a olay hakkında bilgi verirken, Hollande da Türkiye'nin ulusal egemenliğini savunma hakkını desteklediklerini ifade etti. İki liderin bölgede gerilimi tırmandırmamak gerektiğine değindiği görüşmede, Erdoğan ve Hollande, Suriye'de siyasi geçiş sürecini sağlamak açısından da DAİŞ ile mücadeleye odaklanmanın önemini vurguladı.

Kaynak: Yeni Şafak

kalan karakter 1000

Her Zaman Üretelim Her Zaman Üretelim

Savunma sanayilerimiz her zaman mazlumları korumak ve caydırıcılığımızı süper yapmak için her şeyin en güçlülerini milyonlarca adet yapsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.11.2015 17:27
hakan hakan

rusyanın etrafını saran 7 türk devleti var...bunu göz ardı edemez....

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 26.11.2015 12:08
Hasan Hasan

Malesef , o ülkeler henüz türkiyeyi kendilerine sindirmis gözükmüyorlar , yani garip ve soguk tavirlari var .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.11.2015 17:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.