Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 25.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.11.2015 16:03
ABONE OL

'ne

Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesini protesto eden bazı Rus gruplar Türkiye'nin Moskova'daki büyükelçilik binasına taş ve yumurtalarla saldırdı.

Türkiye Büyükelçiliği'ne saldırı
Rus savaş uçağının düşülmesini protesto eden bazı Rus gruplar, Moskova'daki önünde düzenledikleri gösteride elçilik binasına taş ve yumurta attı. Elçilik binasının bazı camları kırılırken, Rus polisi göstericilere müdahale etti.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının dün düşürülmesinin ardından Moskova'daki Türkiye Büyükelçiliği önünde iki gündür gösterilerini sürdüren bazı Rus gruplar, taşkınlık çıkartarak elçilik binasına taş ve yumurta attılar. Göstericilerin taşkınlık yapmasının ardından Rus polisi gruba müdahale etti. Bazı göstericilerin gözaltına alındığı olayda elçilik binasının bazı camlarının kırıldığı ve binanın duvarlarında yumurta lekeleri olduğu görüldü.HAVALİMANINDA TÜRKLERE ZORLUK ÇIKARDILAR
Öte yandan 'dan Türkiye'ye gelen Türk yolcular, Moskova'daki havalimanında kendilerine zorluk çıkarıldığını ifade ettiler.

3 gün önce Rusya'ya giden Mehmet Şerif Yıldız dönüşte havalimanında yaşadığı sıkıntıları anlattı. İstanbul'da yaşadığını ve düğün için Rusya'ya gittiğini söyleyen Yıldız, "Pasaportumuzu elimizden aldılar, bizi dışarı çıkardılar. Sonunda uçağa zor yetiştik. Biz oraya düğün için gitmiştik. İstanbul'da yaşıyoruz. Bize sıkıntı var dediler. Türk olup olmadığımızı sordular pasaportumuzu incelediler. Daha önce çok gittim geldim böyle bir sıkıntı yoktu. Uçağa binecek tüm Türk yolculara aynı işlemi yaptılar" dedi.

Eşi Rus olan ve 10 yıldır Rusya'da yaşayan iş adamı Abdullah Poyraz da, havalimanında sorun yaşadığını belirtti. 10 yıldır sürekli Türkiye'ye gelip gittiğini ifade eden Poyraz, 10 yıldır ilk kez havalimanında kendisine çok sayıda soru sorulduğunu söyledi. Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Poyraz, "Orada yaşıyorum. Oturumum var, her şeyim var. Ben ilk defa o kadar soru ile karşılaştım. 14 Aralık'ta Rusya'ya geri dönüşüm var, düğün için geldim. Şimdi düşünüyorum dönüşte problem çıkaracaklar mı? Benim gibi düşünen bir sürü insan var. Daha önce daha basit, güler yüzlü oluyordu. Gelmemeyi de düşündüm. 9-10 soru soruldu" şeklinde konuştu.

Rusya'dan direkt ve aktarmalı gelen bazı Türk vatandaşlar ise havalimanında herhangi bir zorlukla karşılaşmadıklarını söyledi.