Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 22.11.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 22.11.2015 21:01

'dan sert tepki: "Adaletsizlik ve zulüm"

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (), Bangladeş'te ile Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) milletvekili Selahattin Kader Çovduri'nin idam edilmesini "zulüm" olarak nitelendirdi.

İhvan'dan sert tepki: Adaletsizlik ve zulüm
'dan yapılan açıklamada, Bangladeş Yüksek Mahkemesi tarafından idama çarptırılan Mücahid ve Çovduri hakkında verilen idam kararlarının infaz edilmesinin "adaletsizlik ve zulüm" olduğu kaydedilerek, tepki gösterildi.

Açıklamada, "İslami sembol isimlere yönelik idam ve hapis cezalarının, mücahitlerin ve direnişçilerin onur, özgürlük ve şeriat yolundaki yürüyüşünü sekteye uğratmayacağı" belirtildi.

Mücahid ve Çovduri'nin dün yapılan infazının, Bangladeş tarihine iki hükümlünün aynı anda ilk kez idam edilmesi olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

Çovduri, Bangladeş hükümeti tarafından kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nce 2013 yılında soykırım ile ülkenin güneydoğusundaki Çittagong bölgesinde çoğu Hindu olmak üzere 200'den fazla kişinin öldürülmesi ve işkencenin de aralarında bulunduğu 23 suçlamanın 9'undan suçlu bulunmuş ve idama mahkum edilmişti.Mahkeme, Mücahid'i de soykırım, cinayet, adam kaçırma ve işkencenin de aralarında bulunduğu 7 iddianın 5'inde suçlu bulmuş ve idam cezası vermişti.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina tarafından bağımsızlık savaşı sırasında işlendiği iddia edilen suçların cezalandırılması için 2009'da kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi şimdiye kadar 19 kişi hakkında karar aldı. Mahkemenin yargıladığı kişilerin büyük bir kısmı ülkenin İslami değerleri savunan en büyük partisi Cemaat-i İslami liderlerinden oluşuyor.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

bakin ihvanlarin ve müslüman kardeslerin cektiklerini sadu arabistanda sorun cünki bunlarin düsmanlari vehabi arablardir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.11.2015 11:50
muratgezer muratgezer

artık bangaldeş e yardımı kesmeliyiz.hükümetleri müslüman düşmanlığını iyice abarttı.kahrolsun müslüman düşmanları,lanet insan bozuntuları sizin için yaşasın cehennem.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.11.2015 09:51
ne ekersen onu biçersin ne ekersen onu biçersin

ne ekersen onu biçersin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 22.11.2015 22:04
fag fag

dünyada Müslüman olmak sucmudur acaba o yaşlı adam kac adam veya cinayet işledi yazıklar olsun o ülkenin reisine veya o ülkeyi sömürüne

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 22.11.2015 21:05
Reform sart Reform sart

Dünyada "hersey olabilirsiniz" bu suc deyildir, ama yasalarin izin vermedigi "olusumlara" katilmak tabiiki suc teskil eder. Neden radikal islamcilar tüm dünyayi kendilerine benzetmek isterler bunu anlamis deyilim. Bu olayi kinayanlardan birisi "özgürlük ve seriat yolundaki yürüyüsten" bahsediyor. Böyle yayilmaci zihniyetin ve saldirganliklarin önüne gecmek icin dinin teorisinde mutlaka reform yapip onu insanliga "yararli" hale getirmek gerekiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 22.11.2015 23:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.