Bugünkü
Takvim

BM uyardı: acı çekiyor

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 'de Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle şiddet ve askeri operasyonların insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden edilmesine neden olduğunu söyledi.

  • Dünya
  • 20.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 20.11.2015 21:24
ABONE OL
BM uyardı: Türkmenler acı çekiyor
Dujarric, Esed rejiminin, Rusya'nın da desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Türkmen köylerine başlattığı saldırılara ilişkin AA'nın sorusu üzerine yaptığı açıklamada, BM'nin, sorunun siyasi diyalog yoluyla halledilmesi gerektiğini sürekli vurguladığını belirtti.

Şiddetin sivillere daha fazla acıdan başka bir şey getirmediğini kaydeden Dujarric, "'de sürmekte olan şiddet ve askeri operasyonlar, insanların daha fazla acı çekmesi ve yerlerinden olmasından başka bir sonuç doğurmaz" diye konuştu.

Dujarric, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Suriye'de tarafları siyasi süreç ve ateşkes için masaya getirmeye odaklanmış durumda olduklarını sözlerine ekledi.

Staffan de Mistura, Esed'in saldırıları artırmasına ilişkin dün BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ateşkesin yaklaştığı dönemlerde tarafların masaya daha güçlü oturmak için bu tür eylemleri yapabildiklerini, bunun tipik bir yöntem olduğunu savunmuştu.

e yönelik saldırılar nedeniyle Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, "Rus tarafının eylemlerinin terörle mücadele değil, sivil Türkmen köylerini bombalamak" olduğu belirtilmiş ve bu operasyona bir an önce son verilmesi istenmişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.