Bugünkü
Takvim

BM'den Müslümanlara karşı ayrımcılık uyarısı

, Paris terör saldırılarının ardından Müslümanlara ve özellikle Müslüman sığınmacı ve göçmenlere karşı misilleme eylemlerinden endişe ettiğini kaydederek, "Bu tür eylemler sadece terörün beslendiği yabancılaşma ve dışlanmayı artırır" dedi.

  • Dünya
  • 17.11.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 17.11.2015 19:44
ABONE OL
BM'den Müslümanlara karşı ayrımcılık uyarısı
Ban, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "Güvenlik, kalkınma ve sorunların kökleri" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, terörizm tehdidinin tüm dünyanın sorunu olduğunu söyledi.

Rus uçağının bombalanması, Paris, Beyrut ve Bağdat'taki saldırıların, DAEŞ tehdidinin giderek büyüdüğünü gösterdiğini belirten Ban, hiçbir gerekçenin bu saldırıları meşrulaştırmayacağını kaydetti.

Antalya'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde teröre karşı ortak kararlığı görmekten mutlu olduğunu da ifade eden Ban, bu mücadele kapsamında yönetimsel hatalar, adaletsizlik, dışlama ve aşırılıkçı şiddete yönelten diğer nedenlerin ortadan kaldırılmasının önemini vurguladı.

Terörle mücadelenin hukuk içinde olması gerektiğini belirterek, tansiyonu daha da artırıcı önlemlere karşı uyaran Ban, "Müslümanlara ve özellikle Müslüman sığınmacı ve göçmenlere karşı misilleme ve daha fazla ayrımcı eylemler olabileceğinden kaygı duyuyorum. Bu tür eylemler sadece terörün beslendiği yabancılaşma ve dışlanmayı artırır" dedi.

Dünyanın terörist gruplara karşı bir araya gelerek teröre bulaşanları yargı önüne çıkarmasının önemine değinen Ban, öte yandan radikalleşmeye neden olan kısır döngünün de kırılması gerektiğini belirtti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.