Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 16.10.2015 00:00
  • Son Güncelleme: 16.10.2015 21:32

Merkel'den Türkiye açıklaması

Almanya Başbakanı , Türkiye ziyareti öncesi kritik açıklamalarda bulundu...

Merkel'den Türkiye açıklaması
18 Ekim pazar günü Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyareti öncesi "Frankfurter Allgemeine" gazetesine konuşan Merkel, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyesi ve AB adayı ülkelerin bulunduğu "güvenli ülkeler" listesine girmesiyle ve vizelerin kaldırılmasıyla alakalı soruları cevapladı.

Türkiye'nin AB adayı ülkeler arasında "güveli ülkeler" listesinde yer almayan tek ülke olduğunu hatırlatan Merkel, "Doğal olarak, insan hakları ve Kürtlerin durumuna ilişkin kaygılanıyor olmamız, bizi dikkatli olmaya teşvik ediyor, buna rağmen ben Türkiye'nin bu statüyü almasına karşı durmayı ilkesel olarak yanlış buluyorum" dedi.

AB tarafından "güvenli ülke" olarak tanımlanan ülkelerden gelenlerin, AB ülkelerine iltica başvurularının kabulü "güvenli ülkeden" geldikleri için zorlaşıyor.

TÜRKİYE'YE VİZE KOLAYLIĞI VERİLMESİ
Başbakan Merkel, Türkiye'ye vize kolaylığı verilmesi konusunda da hazır olunduğu sinyalini vererek, şöyle konuştu:

"Biz vize şartı konusundaki müzakereleri daima geri kabul anlaşmalarıyla bağlantılandırıyoruz. Bu, bu arada yürürlüğe girecek. Vize sorunu konusunda hızlıca halledebileceğimiz birkaç adım kaldı. Diğer konularda daha fazla vakte ihtiyacımız var."

Merkel, Türkiye ziyareti çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul'da bir araya gelecek.

Görüşmelerde teröre karşı yürütülen ortak mücadele, Suriye'deki durum, sığınmacı krizi ve Almanya-Türkiye ilişkileri ana gündem maddelerini oluşturuyor.

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök pazar günü Türkiye'ye geleceğini açıklayan Almanya Başbakanı 'e de 'gelme' çağrısında bulunmuştu...kalan karakter 1000

aziz aziz

alman köpegi Özkök

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 17.10.2015 01:37
tataroglu tataroglu

surata bak.eskiler bunun gibilere şam şeytanı derlerdi. pislik içine yuva yapmış.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır0
cevapla 16.10.2015 22:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.