Bugünkü
Takvim

'e petrol PYD'ye toprak

'muhaliflere karşı savaşsınlar' diye iki terör örgütüne ülkesini satmış!

  • Dünya
  • 16.10.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 16.10.2015 01:45
ABONE OL
DAEŞ'e petrol PYD'ye toprak
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gece " ve 28 Mayıs'ta Haseke'de görüştü. Elimizde tutanakları var" açıklamasının perde arkasına SABAH ulaştı. Davutoğlu'na sunulan rapora göre, bir gaz üretim tesisinde Beşar Esad'ın iki komutanı, DAEŞ'ten 3 üst düzey teröristle masaya oturdu. Yapılan anlaşmada DAEŞ ile Esad rejiminin çatışmaması kararlaştırıldı. Aynı anlaşma kapsamında Esad DAEŞ'ten PYD'yi de hedef almamasını istedi. İşte Esad rejimi ile iki terör örgütünün 'deki paylaşımlarını belirleyen o görüşmenin tutanakları şöyle:

DAEŞ, Kürt bölgesi olması üzerine PYD ile anlaşmaya varılan bölgelere saldırmayacak. Ortak düşman muhalif Özgür Suriye Ordusu olacak. DAEŞ karadan, Esad havadan ÖSO'yu vuracak.

Suriye rejimi DAEŞ'ten Şam'ın banliyölerindeki doğu Guta'da faaliyet gösteren Ceyş elİslam (İslam Ordusu) lideri Zehran Aluş gibi güçlü muhalif liderlerin öldürülmesini istedi.

Rejimin işbirliğine karşı DAEŞ hem boru hatları hem de tankerler yoluyla petrol satmaya devam edecek. Devletin zirvesindeki değerlendirmeye göre, Esad arabuluculuğu ile PYD - DAEŞ anlaşması sonrası, iki terör örgütü de birbiri ile savaşmaktan kaçındı. DAEŞ, muhaliflerden ele geçirdiği birçok alanı Esad Rejimi'ne çatışmasız bırakırken, PYD de birçok muhalif noktasına DAEŞ ile mücadele adı altında saldırdı. İki örgüt de birbirinin tüm strateji ve alandaki hareketlerinden haberdardı. O anlaşma, PYD ile DAEŞ'in özellikle Türkiye'ye yönelik hamlelerinden karşılıklı olarak bilgi sahibi olduğunu ortaya koydu. Ankara'da, "DAEŞ'in Türkiye'de eylem yapacağını sahadaki PYD'liler biliyor muydu" kuşkusu doğdu.

SABAH

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.