Bugünkü
Takvim

Öğretmenlikten uyuşturucu baronluğuna

Meksika'da, bir dönem ülkenin batısındaki Michoacan eyaletinde terör estiren uyuşturucu kartelinin en çok aranan lideri Servando "" Gomez yakalandı.

  • Dünya
  • 28.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 28.02.2015 17:25
ABONE OL
Öğretmenlikten uyuşturucu baronluğuna
Meksika'da, bir dönem ülkenin batısındaki Michoacan eyaletinde terör estiren uyuşturucu kartelinin en çok aranan lideri Servando "" Gomez yakalandı.

Adının açıklanmasını istemeyen Meksikalı bir yetkili, Servando "La Tuta" Gomez'in Morelia kentinde federal polis tarafından yakalandığını söyledi.

Knights Templar kartelinin lideri olan Gomez'in yakalanması sırasında çatışma çıkmadığı belirtildi.

Bir dönem Michoacan eyaletinde kontrolü ele geçiren, siyaseti ve ticareti yönlendiren uyuşturucu kartelinin lideri Gomez'in, federal yönetimin eyalette asayişi sağlamasından sonra bir yılı aşkın süredir aranıyordu.Öğretmenlikten Meksika'nın en acımasız uyuşturucu kartellerinden birinin liderliğine uzanan hayat hikayesiyle ilgi çeken Gomez, diğer mafya patronlarının aksine konuşkan ve herkesle sohbet eden biri olarak tanınıyordu.

Michoacan eyaletinde metamfetamin ticaretinin yanı sıra haraç keserek, iş adamlarını ve siyasi liderleri tehdit ederek kontrolü ele geçiren Knights Templar karteli, eyaletin uluslararası havaalanını yönetmiş ve yasa dışı madencilikten milyonlarca dolar kazanmıştı.

Mafyaya katılmadan önce Meksika'nın Michoacan eyaletinde ilkokul öğretmeni olan Gomez'in bir diğer lakabı da profesör anlamına gelen "El Profe"ydi. Memleketinde alçakgönüllü, yoksullara yardım ve anlaşmazlıklara arabuluculuk eden biri olarak övülen Gomez, uyuşturucu ticaretine marihuana taşımacılığıyla başlamıştı.

Gomez, İspanyolca yayın yapan MundoFox kanalına verdiği demeçte, çok fazla suç işlediğini itiraf etmiş ama asla masum birini öldürmediğini savunmuştu. "La Tuta" Gomez, bu söyleşide ölmekten korkmadığını, öldürülmeyi cezaevine girmeye yeğleyeceğini de söylemişti.

Videoya kaydedilen konuşmaları Youtube'da yüzbinlerce kez izlenen Gomez'in, bu görüntülerden birinde, oturduğu masanın arkasındaki duvarda Ernesto "Che" Guevara ve Meksikalı devrimci Pancho Villa'nın fotoğrafları asılıydı.

Servando "La Tuta" Gomez, Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un kız kardeşi Senatör Luisa Maria Calderon'un, 2011 yılında Michoacan valiliği için yarıştığı sırada bir çalışanı aracılığıyla kendisinden destek istediğini söylemişti.

Sıklıkla beyzbol şapkası takan Gomez, ABD'de de bu ülkeye kokain ticareti planı yapmaktan aranıyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.