Bugünkü
Takvim

'de insan fıtratını bozacak uygulama

'de üç kişinin 'sı kullanılarak tüp bebek tedavisine izin veren yasa tasarısının, tarafından onaylanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

  • Dünya
  • 25.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.02.2015 15:51
ABONE OL
İngiltere'de insan fıtratını bozacak uygulama
, yasanın onaylanmasıyla ölümcül "mitokondrial" hastalığının anneden bebeğe geçmesini önleyecek "3 ebeveynli bebek" yöntemine izin veren ilk ülke oldu.

Bu yöntemle, dünyada her 6 bin 500 bebekten birinde görülen mitokondrial hastalığının yol açtığı beyin hasarı, kas atrofisi, kalp yetmezliği, körlük gibi hastalık ve engellerin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Kas ve sinir hücreleri gibi enerji ihtiyacı fazla hücrelerde "mitokondri" bulunuyor. Annenin mitokondrisinde bozukluk bulunması durumunda, sağlıklı mitokondri donör bir kadından alınarak, tüp bebek yöntemi uygulanacak. Böylece tüp bebek için iki kadınla bir erkeğin 'sı kullanılmış olacak.

Yasa tasarısı, İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda 3 Şubat'ta tartışmalara yol açmış, 128'e karşı 382 milletvekilinin "evet" oyuyla kabul edilmişti.

Çeşitli çevreler, bu yöntemin "genetikle oynamak" anlamına geldiğini ve etik olmadığını belirtiyor. ABD'li Genetik ve Toplum Merkezi, tasarının, çocukları biyolojik deneklere dönüştüreceğini kaydederek, yasalaşması kararının tarihi bir yanlış olduğunu savundu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.