Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 24.02.2015 Gazete
ABONE OL

Dünyanın en dakik i

Japon bilim insanları, bir ilke imza attı. 16 milyar yılda 1 saniye geri kalan icat etti

Dünyanın en dakik saati
Japon bilim adamları, 16 milyar yılda bir sadece 1 saniye geri kalan saat icat etti. Bu süre, dünyanın tahmini yaşı olan 14 milyar yılı bile geride bıraktı. "Kriyojenik optik kafes saati" isimli buluş, bilim tarihinin en dakik vakit ölçüm cihazı olarak da kayıtlara geçti. Klasik biçimlerden oldukça uzak şekilde, masa üstü bilgisayar görünümünde tasarlanan i, mevcut teknolojik ölçüler çerçevesinde ayarlamak ise henüz imkânsız olduğu söylendi. Tokyo Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hidetoshi Katori başkanlığında bilimsel bir ekip tarafından, bir çift halinde geliştirilen model saatin yapımı sırasında, stronsiyum (kalsiyum cinsinden, sarı renkli bir element) atomlarını çeken özel bir lazer sistemi kullanıldı. Yaptıkları çalışmanın sonuçlarını içeren ayrıntılı bir makaleyi "Nature Photonics" dergisinde yayımlayan Prof. Dr. Katori, saatin, çevresel etkenlerden ve elektromanyetik dalgaların saptırıcı etkilerinden korunabilmesi için, -180 derecede çalıştırılmasının şart olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Katori, "Saniye kavramının tanımı konusunda da yeni bir tartışmanın başlamasını bekliyoruz" dedi. Bilim adamlarının şimdiye kadar ürettiği en dakik saat, 30 milyon yılda bir geride kalmasıyla bilinen "Sezyum atom saati"ydi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.