Bugünkü
Takvim

Bu ülkede eşekler kaç yıl yaşıyor?

'da başta yük taşıma olmak üzere birçok alanda kullanılan eşekler için özel "hastane" bulunuyor.

  • Dünya
  • 22.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 22.02.2015 14:23
ABONE OL
Bu ülkede eşekler kaç yıl yaşıyor?
Başkent Addis Ababa'nın 45 kilometre güneydoğusundaki Bishoftu kentinde bulunan "", İngiltere merkezli bir kuruluşun finansmanıyla 1994 yılında faaliyete başladığı belirtildi. Bölge halkının gıda, su, yakacak, inşaat ve birçok ihtiyaç malzemesinin taşınmasında kullanılan eşekler burada ücretsiz tedavi ediliyor.

İnsanlar, maddi imkansızlık nedeniyle eşeklerini, tedavi için bu merkeze götürüyor. Söz konusu klinikte acil durumlara müdahale için de bir ambulans bulunuyor.

Klinikte, vahşi hayvanların saldırısına maruz kalan eşeklerin yanı sıra, parazit ve çeşitli nedenlerle hastalanan hayvanlar ve bazı doğum operasyonları da gerçekleştiriliyor.

"EŞEKLERİN YAŞAM SÜRESİ 15 YILA ÇIKTI"

Kliniğin sorumlusu Alemayehu Fanta, kliniğin kırsal kesimde yaşayan halkın refahına önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ifade ederek, "Kliniğimiz sadece eşeklere özel olması bakımından Afrika'da benzer kliniklerin ilk örneğidir. Uzun yıllar boyunca 'da eşeklerin ömrü 7 ila 9 yıl arasındaydı. Bizim burada köylülere verdiğimiz eğitim ve tedavi çalışmalarımızın sonucunda, bu süre 13 ila 15 yıla kadar çıktı" diye konuştu.

Klinikte görevli veteriner hekim Zelalem Assefa, yüksek teknolojiye sahip bir sağlık merkezine sahip olduklarını belirterek, "Laboratuvarlar, cerrahi müdahale odaları, gerekli aletler ve ilaçlarla hizmet veriyoruz" dedi.

Veteriner hekim Manyaheleshal Amente ise yaklaşık 7 milyon eşeğin bulunduğu Etiyopya'nın, Çin'in ardından en çok eşeğin yaşadığı ülke olduğunu söyledi.

Bu hayvanların ülkenin askeri tarihinde de önemli bir rolü bulunduğuna değinen Amente, Etiyopya'nın tarihte girdiği savaşlarda eşeklerle askerler için mühimmat, gıda ve su taşındığını anlattı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.