Bugünkü
Takvim

kabusu

Son yılların popüler sporu korkuttu. İngiltere'de 42 yaşındaki bir kadın, pilates sonrası beyin sıvısının omurgasının dışına akmasıyla ölümden döndü

ABONE OL
Pilates kabusu
Zayıflamak için yapanlar dikkat! Her köşe başında açılan spor salonlarında yeterli deneyime sahip olmayan eğitmenlerle pilates yapmak kabusunuz olabilir. İngiltere'de yaşanan bir olay da, bunun kanıtı...

DAYANILMAZ BAŞAĞRISI
Adı açıklanmayan 42 yaşındaki Londralı kadın, pilates dersindeki bir hareketten sonra boynunun sol tarafında ani bir patlama hissi yaşadı. Kafasını hiçbir yere çarpmamış olan kadın 4 hafta boyunca giderek şiddetlenen bir baş ağrısı çekti ve sonunda daha fazla vakit kaybetmeden doğruca doktora gitti. Hastanede yapılan tetkikler sonrası korkunç bir gerçekle karşılaştı: Beyin sıvısı, kadının omurgasının dışına akmıştı.

SON DERECE TEHLİKELİ
Bu durum, kadının boyun çevresinde bulunan omurilik dış yüzeyinde bir yırtılma yaşadığı anlamına geliyordu. Sadece beyin ve omurilik içinde bulunan bu sıvının dışarı akması oldukça tehlikeliydi. İlk günlerde ağrı şikayetiyle doktora gidip ağrı kesici, kas gevşetici ve boyun fizyoterapisiyle evine geri gönderilen kadın, ancak 4 hafta sonra çektirdiği MR sayesinde gerçek nedeni anlayabildi. Bu sayede tıp literatürüne, pilates nedeniyle beyin sıvısı sızıntısı yaşayan ilk kişi olarak geçti.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.