Bugünkü
Takvim

"Libya'da savaşmaya hazırız"

Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, ’in dün son olarak Sirte kentine kadar ilerlediği Libya’da savaşmaya hazır olduklarını açıkladı.

  • Dünya
  • 14.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.02.2015 20:35
ABONE OL
Libya'da savaşmaya hazırız
militanlarının, Sirte kentine girerek, aralarında Sirte Radyosu'nun da bulunduğu bazı kamu binalarını ele geçirmesi 'yı endişelendirdi.

SKYTG24 haber kanalına konuşan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, İtalya'nın Libya'ya sadece 200 deniz mili mesafede olduğunu hatırlatarak, "Libya'da durum kötüleşmeye devam ediyor ve bu da İtalya'yı tehdit ediyor. Bunu kabul edemeyiz" dedi.

IŞİD'in Sirte'ye kadar ilerlemesinin 'alarm' verici olduğunu savunan Gentiloni, Birleşmiş Milletler'in (BM), Libya'daki gruplar arasındaki arabuluculuk çabalarının sonuç vermemesi halinde, uluslararası meşruiyet çerçevesinde burada savaşmaya hazır olduklarını belirtti. Geçtiğimiz aylarda IŞİD'in siyah bayrağının, Vatikan'da dalgalandığını gösteren bir provokasyonunun da hatırlatıldığı Gentiloni, "Bu saçma bir propagandaydı, ancak bu, söz konusu durumun ciddiyetini hafife almamızı gerektirmez" ifadelerini kullandı. Geçtiğimiz günlerde Cezayir'e bir ziyarette bulunan Gentiloni, burada yaptığı açıklamalarda ise, Libya krizinin askeri yöntemlerle değil, diyalogla çözüleceğine inandıklarını ifade etmişti.

ÜLKEYİ TERK ETME ÇAĞRISI

Bu arada İtalya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Libya'ya gitmeme ve orada bulunanlara da derhal ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan, İtalyan ANSA haber ajansının aktardığına göre, IŞİD güçleri, Libya'nın batısını kontrol eden Trablus merkezli Milli Genel Kongre'nin (MGK) desteklediği Fecr (Şafak) Kuvvetleri'ne, Pazar gününe kadar Sirte'yi terk etme süresi verdiğini abonelerine duyurdu. İtalyan basını, bir IŞİD militanının Twitter hesabından paylaştığı iletide, Sirte ve Roma arasının 1250 kilometre olduğunu anımsatarak, "Bir Scud füzesi buradan İtalya'ya ulaşabilir" diye yazmasının endişe verici olduğunu yazdı.

kalan karakter 1000

bir türk bir türk


Batı gerçekten işid'i durdurmak istiyorsa öncelikle İŞİD'den petrol almayacak ve onlara silah satmayacak o zaman kurdukları ve destekledikleri kukla örgüt tehdit olmaktan çıkar. İRAN'a gelince ambargo koymayı biliyorlar fakat bu İŞİD'in petrolüne ambargo koymayı NEDEN istemiyorlar neden bu topraklarda işide dolaylı olarak destek veriyorlar!!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 16.02.2015 23:59
boooom boooom

Diktatör dedikleri Kaddafi ülkesinin halkinin insani idi..kRistirdilar..kaddafinin paralarini caldilar..petrölü GASP ettiler..ülkemde anarsiyi yasatip ..kazNiyorlar Sadece fransanin afrikaanse yillik aldigi para ücyüz Milyar dolar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.02.2015 12:25
tomtomtummy tomtomtummy

Vah zavallilar vah! Desene ekonomik aclik o kadar darbe vurdu ki, nihayetin de kalkmislar "Little Red Riding Hood and The Big Bad Wolf" daki kurt rolune oynamayi kabul etmisler! Herhalde, masalin sonunda kurta ne oldugunu anlatmama gerek yok.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 14.02.2015 20:59
yazilidir yazilidir

PETROLÜN KOKUSU KANA SUSAMIS IBLISLERI LIBYAYA CEKIYOR SONRASI MALUM
ALACAKLARINI ALIRLAR ÜLKELERINE DÖNERKEN KENDILERINE BAGLI TERÖR ÖRGÜTÜ KURARLAR VE LIBYADA BATININ SIVIL TERÖRIST DIYE ADALANDIRDIKLARI SAVASCILAR BATININ CIKARLARI ICIN PETROL ÜLKELERINI TALAN EDERLER:

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 14.02.2015 20:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.