Bugünkü
Takvim

ile görüşecek

Başbakan Aleksis , Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu () yetkilileriyle görüşmeye razı oldu.

  • Dünya
  • 13.02.2015 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 13.02.2015 18:54
ABONE OL
Çipras IMF ile görüşecek
Avrupa Birliği liderler zirvesine dün ilk kez katılan yeni Başbakan Aleksis , Eurogroup başkanı Jeroen Dijsselbloem ile Yunanlı yetkililerin Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Para Fonu () yetkilileriyle bugün görüşmeleri konusunda anlaşmaya vardı.

Dijsselbloem Twitter mesajında, "Kurumların, Yunan makamlarıyla yürürlükteki program ile hükümetin planları arasında ortak bir zemin bulunması için çalışmalara başlamalarını isteyeceğiz" dedi.

SEÇİMDEN SONRA TAVIR DEĞİŞTİRDİ
Dijsselbloem bu çalışmanın, Euro Bölgesi maliye bakanlarının Pazartesi günü yapacağı toplantı için büyük önem taşıdığını söyledi.Çipras'ın bu tavır değişikliği, Yunanistan'ın eurodan çıkmak zorunda kalması riskini taşıyan krizin çözümüne doğru bir adım olabilir. Çipras dünkü toplantıda liderlere tasarruf politikasına son verme ve ekonomiyi canlandırma planlarını anlattı ancak AB ile herhangi bir müzakereye girilmedi.

"TROYKA İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAĞIM" DEMİŞTİ
Liderler, bu konunun teknik düzeyde maliye bakanlarınca ele alınmasının daha doğru olduğuna karar verdiler. Çipras genel seçimleri, 240 milyar euroluk yardım programına son vermek ve ülkenin kreditörleri olan AB, ECB ve IMF'nin oluşturduğu "troyka" ile işbirliği yapılmayacağı vaadi ile kazanmıştı. Her ne kadar Yunan yetkililer AB, ECB ve IMF ile yeniden müzakereye oturacaklarsa da, Çipras Troyka'nın "artık var olmadığını" söyledi.

ECB ÇIKACAK KARARI BEKLİYOR
Zirveden çıkan anlaşmadan hemen önce ECB yönetim kurulu Yunanistan merkez bankasına 5 milyar euroluk bir acil kredi fonu ile destek olunmasını kararlaştırdı. Kurul, programın 18 Şubat'ta yeniden gözden geçirilmesini kararlaştırarak, Yunan hükümetinin Pazartesi günü yapılacak euro bölgesi maliye bakanları toplantısındaki tavrını da denetim altına almayı hedefliyor.

ATİNA'DA BAYRAM VAR
Çipras'ın tavrındaki bu yumuşama piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Atina Borsası genel endeksi güne yüzde 7.6'lık artışla başladı.

kalan karakter 1000

mamudo mamudo

heeeeeh aldinmi be yunan abe dedi yagmasan bile kukre nah cikti nah

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.02.2015 00:25
fatih fatih

komşunuzun her zaman iyi olmasını dileyin yoksa sıkıntı yaratır keyfiniz bozulur ticari ve kültürel konularda güzel günler yaşarsınız. yoksa kavga dövüş ..hangisini seçersiniz.?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.02.2015 22:47
hakan hakan

dün dündür bugun bugündür diyen demirel gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.02.2015 20:06
rüşdü rüşdü

yalancı çipras

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 13.02.2015 20:04
eser eser

sol görüş bu olsa gerek çarkçı başı

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 13.02.2015 20:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.