Bugünkü
Takvim

'ın hesabı

İsrail Gizli Servisi , için devreye girdi. Bankanın müşterileri adına vergi kaçırdığını ortaya çıkaran 'yi kaçırmak istedi...

MOSSAD'ın HSBC hesabı
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), İngiliz bankası 'nin İsviçre'deki merkeziyle ilgili belgeler açıkladı. 'Swisleaks' olarak adlandırılan belgeler, bankadaki karanlık oyunları kanıtladı. O belgelere göre HSBC, 10 ülkeden 30 binden fazla hesap aracılığıyla, zengin müşterilerinin vergi kaçırmasını sağladı. Toplanan para miktarının 120 milyar dolara ulaştığı anlaşıldı... Bu rakamlar içinde Türkiye'ye ait 4 bin 584 hesabın olduğu ortaya çıktı. Peki dünyayı kasıp kavuran 60 bin belge gazetecilere nasıl sızdırıldı? İşte bu sorunun cevabı Fransız bir mühendisti. HSBC sızmasını yapan kişinin İtalyan asıllı isimli bilgisayar mühendisi olduğu belirlendi.

MADRİD'DE SAKLANIYOR
1972 doğumlu olan Falciani, 2001- 2008 arasında HSBC'de çalışırken gizli dosyaları ele geçirdi. Bu dosyaları önce Fransa'ya sattı. 2010 yılında ise İsviçre'de hesabı bulunup vergi kaçıran Almanlar'ın listesine ulaştı. Bunları 2.5 milyon Euro karşılığında Almanya'ya satacağını açıkladı. Ancak Falciani'nin sızdırdığı bu belgeler başına iş açtı. Falciani'nin İspanya'nın başkenti Madrid'e saklandığı ortaya çıktı. İsrail gizli servisi , Falciani'yi kaçırmak için düğmeye bastı.

8 KORUMA VERİLDİ AMA...
Ancak MOSSAD, 8 kişilik özel ekip tarafından korunan Falciani'yi kaçırmayı başaramadı. Falciani'nin etrafındaki güvenlik çemberi arttırıldı. Bu girişim, "MOSSAD, İsrail'in HSBC'deki hesaplarını kurtarmak istiyor" şeklinde yorumlandı. Sızıntının arkasındaki bir diğer isim de Genadi Timçenko adlı Rus oligarktı. Putin'e çok yakın olan Timçenko'nun Cenevre merkezli Gunvor isimli finans şirketi yılda 100 milyar dolarlık işlem yaparken ABD'ye takıldı. ABD şirket için kara para soruşturması açmadan bir gün önce Timçenko hisselerini sattı. Elektrik mühendisi olan ve Volga Group adlı şirketi bulunan Timçenko'nun kişisel serveti 15.3 milyar dolar

SULTAN BİLE LİSTEDE
Swisleaks' adlı belgelere göre HSBC, 10 ülkeden 30 binden fazla hesap aracılığıyla, zengin müşterilerinin vergi kaçırmasını sağladı. O müşteriler arasında dünyaca ünlü isimler de vardı. İşte onlardan bazıları: Formula 1'in efsane pilotu Michael Schumacher, Çin eski Başbakanı Li Pen'in kızı Li Şiaolin, İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth'in kuzenleri, Suudi Arabistan Prensi Bender, Malezya Sultanı Sultan Kalsom

FRANSIZLAR SIZDIRDI
Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'ndan (ICIJ) Gerard Ryle, HSBC'nin gizli hesaplarını Fransız otoritelerin sızdırdığını belirtti. Türkiye'nin 4 bin 584 hesapla listede 23. sırada olduğunu kaydetti. Ardından da şunları söyledi: "Elimize ulaşan 60 bin sayfayı Fransa'daki Le Monde muhabirlerinden aldık. Onlara da Fransız yetkililer verdi. Türkiye'den isimlere de dikkatlice baktık. Listede aralarında bazı gazetecilerin de bulunduğu çok sayıda ünlü Türk bulunuyor."

kalan karakter 1000

Ironhand Ironhand

Fransa'ya ismi gereksiz karikatür dergisine yapılan saldırı ile dünyada küçük düşüren israil'e Fransanın cevabıdır bu olay. Bir yahudinin canını en çok para ile yakabilirsin! Bırakalım yesinler birbirlerini.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 11.02.2015 14:46
nurı bolat nurı bolat

Cınlılerın kanı ıle kurulan haydutların bankası. Yahudının para ıcın yapmıyacagı yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır0
cevapla 11.02.2015 08:36
ibilgili ibilgili

FAİZ HARAM bütün bu işler bunu tanımamaktan geçiyor.uymamaktan geçiyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 11.02.2015 08:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.