Bugünkü
Takvim

'dan Esad'a büyük şok!

savunma sanayi kaynakları savunma sistemlerinin Suriye'ye teslim edilmediğini açıkladı.

  • Dünya
  • 31.05.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 31.05.2013 12:49
ABONE OL
Rusya'dan Esad'a büyük şok!
S-300'lerin gelecekte Suriye'ye teslim edilip edilmeyeceği ile ilgili net bir bilgisi olmadığını kaydeden yetkili, "Mevcut şartlar dikkate alındığında S-300'lerin İsrail ya da NATO'dan gelebilecek herhangi bir hava saldırısına karşı da Suriye hükümetini koruyamayacağı yönünde genel bir anlayış var." dedi.

Al-Ahbar gazetesinin Suriye lideri Beşşar Esed'in S-300'lerin ilk partisini aldıkları yönündeki açıklamalarına yer verirken, Lübnan Al-Manar televizyonundan bir kaynak Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada Esed'in konuşmasının çarpıtıldığını iddia etmişti. Kaynağa göre Esed, konuşmasında S-300'lerden bahsetmedi. Genel olarak 'nın anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurguladı.

Rusya'nın 2010'da imzalanan anlaşma çerçevesinde Suriye'ye 1 milyar dolar değerinde 4 adet S-300 sistem vermesi gerekiyor.

Kaynak, Rusya yönetiminin savunma sistemlerini Suriye'ye göndermeyecekleri yönünde açıklama yapmamasının, füzelerin Suriye'ye verileceği anlamına gelmediğini söyledi.

Intefax'a konuşan bir başka kaynak da, Rusya'nın Suriye'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getireceğini, ancak S-300'lerin sevkiyatı ile ilgili herhangi bir hazırlık yapılmadığını kaydetti.

Rusya Hava Kuvvetleri eski komutanlarından Anatoli Kornukov ise Interfax'a yaptığı açıklamada Suriyeli uzmanların S-300'lerin kullanımı konusunda yetiştirilmesinin bir ay kadar bir zaman alacağını ifade etti.

S-300'lerin Suriye'ye ulaştırılması durumunda, bunların aktif hale getirilmesinin en fazla 2 saat alacağı bilgisini veren Kornukov'a göre, genel olarak sistem konuşlanacak alana ulaşmasının ardından 5-10 dakikalık sürede çalışır hale gelebilir.

Kommersant gazetesi ise S-300'lerin 2014'den önce Suriye'ye ulaşmasının mümkün olmadığını yazdı. Personelin eğitimi ve testler için de en az ek 6 aylık bir süre gerekiyor.

Rus uzmanlar, Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan S-300'lerin sevkiyatının yapılacağı yönündeki açıklamaların daha çok AB'nin muhalefete silah ambargosunu kaldırma kararına karşı atılmış bir adım olarak değerlendiriyor.

kalan karakter 1000

VARDAR VARDAR

NATO HAREKETE GEÇMEZ...İNGİLTERE FRANSA VE ALMANYA NATO YU ÇALIŞTIRMAZ...İSRAİL MUHALİFLERİ ÖLDÜRÜYOR ESAD A DESTEK İÇİN... RUSYA FÜZE VERMEDİYSE BAŞKA ŞEYLER VERMİŞTİR DAHA ÖNEMLİ..VERİYOR DA ZATEN...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 31.05.2013 12:57

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.