Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 15.05.2013 Gazete
ABONE OL

İki yüzlü adalet

'de Jonny K.'yı öldürdüğü iddia edilen Türkler cam kafeste, 8'i Türk, 10 kişiyi öldüren ise 'özel' muamele ile yargılanıyor

İki yüzlü adalet
'de geçtiğimiz yıl 14 Ekim'de, Berlin'de bir partisi sonrası 20 yaşındaki Jonny K.'nin dövülerek öldürülmesiyle ilgili altı kişinin yargılanmasına dün de devam edildi. Türk zanlılar Melih Y., Osman A. ve Hüseyin İ., Bilal K. ile Onur U., cam kafeste tutuldu. Birçok kez konuşmasına izin verilmeyen Türkler, adalete isyan etti. Türk gençlerin avukatı da, Mahkeme Başkanı Hakim Helmut Schwenchendick'e, "Kendimizi savunamıyoruz. Söz hakkı bile vermek istemiyorsunuz" dedi. Sanıkların Türk olduğu davada bunlar yaşanırken, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren neonazi terör örgütü NSU'nun lideri Beate Zschaepe'nin önüne sadece kırmızı halı serilmedi.

BÜYÜK TEPKİ VAR
Kelepçesiz bir şekilde dün 'ne getirilen ve duruşma salonunda yine özgürce dolaşan Zschaepe'ye tanınan bu ayrıcalık, kentte büyük tepkileri beraberinde getirdi.

NAZİLERİN SEMBOLÜ GİBİ
Bugün yapılan ve halen devam eden duruşmada dört yapraklı yonca bir kolye takıyor. Dört yapraklı yonca Nazilerin sembolü gamalı haça (svastika) benzediği için, onu simgelediği için takıyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.