Bugünkü
Takvim

'den Türkçe açılım

Dünyada ilk kez bir istihbarat örgütü resmi sitesini Türkçe'ye açtı. 75 bin dolar maaşla Türkçe bilen avına çıkan , resmi internet sitesine yedi dilin yanında Türkçe seçeneği koydu

  • Dünya
  • 11.03.2013 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 11.03.2013 09:53
ABONE OL
CIA'den Türkçe açılım
Ekonomiden politikaya Türkiye'nin artan bölgesel gücü Türkçe kullanımına da yansıdı. Uluslararası şirketler internet sitelerine Türkçe'yi eklerken Hindistan'dan 'ye birçok üniversite Türkçe'ye özel bölümler kuruyor. Son olarak bunlara dünyanın en büyük istihbarat örgütü de eklendi. Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) resmi internet sitesini Türkçe yaptı. Böylece ilk kez küresel istihbarat örgütü Türkçe'yi resmi sitesinde ana diller kısmına aldı. CIA'nın internet sitesi İngilizce dışında 7 dilde yayın yapıyor. Türkçe ile birlikte İspanyolca, Arapça, Çince, Rusça ve Fransızca seçenekler arasında yer alıyor. ABD'de güçlü bir nüfus potansiyeli ve lobisi olan Almanca, İtalyanca, Hintçe, Japonca gibi çok kullanılan diller yerine Türkçe'nin tercihinin Türkiye'nin artan gücüyle paralel olduğunu söyleyen CIA'yı yakından tanıyan Milli İstihbarat Teşkilatı'nın Eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür, "Türkçe'yi kullanma nedenlerinden biri de eski Sovyet Bloku ülkelerini kapsayan Orta Asya devletlerine yönelik bir çalışma" dedi.

MİT'TEN ESİNLENDİ
CIA, sitesinde ayrıca 'ten de esinlendi. CIA, MİT'in "Nasıl Yardım Edebilirsin" bölümü oluşturarak halkla kurduğu direkt iletişimin bir benzerini sitesinde de yaptı. CIA'in Türkçe sevdası 11 Eylül ile İkinci Körfez Savaşı'yla hız kazandı. 2009'da Türkçe ve Kürtçe bilen eleman avına çıkan, yıllık 75 bin dolarlık maaş vaat eden CIA'nın geçen yıl istifa eden direktörü David Petraeus da Türkçe konuşabiliyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.