Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 27.05.2012 Gazete
ABONE OL

Bond şimdi yandı

James Bond'un Kapalıçarşı'da tahribat yaptığı tespit edildi. Zararı karşılanmazsa Bond ve arkadaşları hapis cezası ile yargılanacak

Bond şimdi yandı
James Bond 007'nin 50'inci yılını kutlayacağı son filmi "Skyfall"un çekimleri ile ilgili Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu raporu hazırlandı. Geçen ay gerçekleştirilen çekimlerde özellikle tarihi Kapalıçarşı'daki "bol aksiyonlu" sahneler tepki çekmişti. Çekimlerin Kapalıçarşı'nın tarihine zarar verdiğine yönelik iddialar üzerine inceleme başlatan İstanbul 1 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, geçtiğimiz günlerde raporunu tamamladı.

ANLAŞMALARI VAR
Çekim esnasında Kapalıçarşı'daki kuyumcu sahipleri "uçarak gelen motosikletin Çukur Kule'ye çarptığı, çarpma sonucunda yüzlerce yıllık binanın vitrin niteliği gören camlarının kırıldığı, taşıyıcı kolonun darbe aldığını" belirterek şikayette bulunmuştu. Şikayetleri değerlendiren Koruma Kurulu, yaptığı incelemeler sonrası Kapalıçarşı'da çekimler sırasında meydana gelen tahribatın "basit onarım" gerektirdiğini belirtti. Çekimler öncesi film ekibinin izin istemesi üzerine "Çok önemli ünik eser olan Kapalıçarşı'nın taşıyıcı duvarlarına ve bütününe zarar vermeden, kalıcı bir tesis yapılmaksızın film çekimi yapılabileceğine, aksi davranış halinde 2863 sayılı yasanın 65'inci maddesi doğrultusunda işlem yapılacağı" konusunda taraflar anlaşmıştı. Şimdi tespit edilen hasarlar giderilmezse Bond ve film ekibine 65'inci madde gereğince 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin liraya kadar para cezası verilecek.