Bugünkü
Takvim

50 bin dolarlık ölüm tırmanışı

ABONE OL
50 bin dolarlık ölüm tırmanışı
8 bin 848 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı, bu hafta sonu 200 kişilik dağcı ordusunu ağırlayacak. Geçen hafta olumsuz hava koşulları nedeniyle 4 kişinin can verdiği Everest'e tırmanmak isteyen dağcılar, bu sevdaları uğruna ölümü göze alıyor. Tehlikeli yolculuk için aylar öncesinden program yapan ve kişi başı yaklaşık 50 bin dolar harcayan dağcıların aynı anda Everest'e tırmanması, uzmanlar tarafından 'intihar' olarak değerlendiriliyor. "30-40 kişinin birlikte tırmanış yapması normal ama 200 kişi çıkarsa facia olur" uyarısında bulunan deneyimli dağcılar, "Everest'e çıkmak isteyen her 10 kişiden 3'ü ölüyor. Buraya tırmanacak dağcıları bir şekilde durdurmak lazım" diyor. Bugüne kadar Everest'e çıkmak isteyip de can verenlerin sayısının 200'ü aştığına dikkat çeken uzman dağcılar, şöyle konuşuyor: "Everest, dağcılığa gönül verenler için bir rüyadır. Ama toplu çıkış intihar olur."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.