Bugünkü
Takvim

Güngörmüş aşcı

Tuncelili aşçı Güngörmüş 'nın damak tadını şenlendirdi. İdealist şef, ''nı alan ilk ve tek Türk olarak tarihe geçti. Başarı öyküsü ise film oldu

Dünya mutfağının Türk yıldızı
, restoran sektörünün en prestijli işaretlerinin başında gelen ""nı kazanan tek Türk aşçı 'ün (35) elinden çıkan lezzetler karşısında büyülendi. İdealist şefin başarıyla geçen hayat hikayesi Tunceli'de başladı. Burada dünyaya gelen 35 yaşındaki Güngörmüş, 10 yaşındayken Almanya'da çalışan babasının yanına gitti. Ortaokulu bitirince içindeki aşçılık sevdasını kaşfetti ve küçük bir lokantada işe başladı. 1995 yılında ise gazetedeki bir ilanda ünlü bir restoranda eleman arandığını gördü.

MACERAYA YELKEN AÇTI
Güngörmüş, ilandaki restoranı aradı ve işe alındı. Ünlü bir aşçı olmayı kafasına koyan Güngörmüş, daha sonra Almanya'nın önde gelen restoranlarında şef olarak çalıştı. Restoran açmak isteyen Güngörmüş, bu hayalini gerçekleştirdiğinde ise daha 29 yaşındaydı. Hamburg'da, Elbe Nehri kıyısının, hayallerindeki restoran için uygun olduğunu düşünen idealist aşçı, Münih'teki ekibinden 20 kişiyi de yanına alarak Hamburg'da zorlu bir maceraya yelken açtı. 2005 yılında "Le Canard Nouveau" restoranın binasının sahibi ünlü mimar Meinhard Von Gerkan'la anlaştı, bu restoranın sahibi ve baş aşçısı oldu. Kısa süre sonra ise Michelin restoran rehberi tarafından az sayıda restorana verilen 'Michelin Yıldızı'nı alarak, pek çok daimi müşteri edinmeyi başardı. Başarılı aşçının hayatı ise film oldu. Ali Güngörmüş'ün hayatını anlatan bir film, 21 ve 22 Ekim tarihlerinde Berlin'de düzenlenen "deGUT" adlı fuarda gösterilecek.

SOUL KİTCHEN'DA DANIŞMANLIK YAPTI
Türk aşçı Güngörmüş, ödüllü yönetmen 'ın "Soul Kitchen" adlı filmine katkıda bulunmuştu. Güngörmüş, kaybettiği restoranını geri almak isteyen bir adamın hikayesini anlatan filmde, "alternatif aşçıyı" oynayan Birol Ünel'e "mutfakta danışmanlık" yapmıştı.

100 BEYiN ARASINDA
Ünlü aşçı Ali Güngörmüş, baş aşçılığın yanı sıra Alman televizyonlarında yemek programları da sunuyor. Güngörmüş, "Land der Ideen" (Fikirler Ülkesi) adlı inisiyatif tarafından "Ülkenin geleceğini şekillendirecek 100 beyin" listesinde gösterilmiş ve 1995'te Dünya Yemek Kitapları Ödülü Yarışması'nda "Akdeniz Yemek Kitapları" kategorisinde birinciliği kazanmıştı.

kalan karakter 1000

seden seden

Almanya'da yaşayan bir Türk'ün başarı hikayesini okumak beni çok gururlandırdı doğrusu. Başarılarının devamını dilerim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.10.2011 08:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.