Bugünkü
Takvim

Sonbaharda vize kolaylığı müjdesi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci iki günlük Strasbourg ziyaretinin son gününde buluştuğu Türk basın mensuplarına Schengen vizesi konusunda önemli açıklamalar yaptı.

  • Dünya
  • 29.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 29.09.2011 16:49
ABONE OL
Sonbaharda vize kolaylığı müjdesi
Dün Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirilen tarihi vize toplantısı hakkında konuşan Bağış sonbaharın sonuna doğru Avrupa vizesi noktasında önemli değişikliklerin olacağının altını çizdi. Türkiye'nin değişik yerlerinde vize merkezlerinin açılacağını söyleyen Bağış, öğrenci vizesi başvurularında alınan vize ücretinde önemli derecede indirime gidileceği müjdesini verdi. İşadamları, futbolcu ve sanatçıların artık vizeyi dahada kolay alacağını belirten Bağış, bu şekilde vizesiz dolaşım için ilk adımın atıldığını söyledi. Bakan Bağış, bu kazanımın hükümetten mahalle muhtarına kadar her kademede aynı şeyi söyleyen Türkiye'nin kararlı duruşun sonucu olduğunu belirtti.

"VİZELER 80 DARBESİNİN ÜRÜNÜ"


Avrupa'nın Türkiye 1980 darbesinden sonra vize uygulamaya başladığını ifade eden Bağış, Türkiye'nin 2002'den bu yana hem ekonomik hem de siyasi güç olarak dünyada söz sahibi olması sayesinde vize rejiminde yumuşama sağlanacağını ifade etti.

"HALKA SORARIZ"

Abdullah Gül'ün, Türk halkının da Norveç halkı gibi AB üyeliğine ihtiyaç duymayabileceği şeklindeki açıklamasını değerlendiren Bağış, "Cumhurbaşkanımızla aynı düşüncedeyim. Norveç müzakerelerini bitirdi ve üye olmama kararını verdi. Biz de o döneme gelirsek, onlar gibi biz de halka sorarız. Ona göre karar veririzma önce biz. Ama önce bizim oksijenimizin seviyesi gıda standartlarımız onların seviyesini yakalasın o kararı o zaman veririz." diye konuştu

Görüşmelerde terör konusunun da gündeme geldiğini belirten Bağış, "Hepimiz güvende olmadıkça hiçbirimiz güvende değiliz" prensibini ilettiğini aktardı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.