Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 28.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 28.09.2011 20:55
ABONE OL

Vize kalkıyor!

Birlik'ten, vize haksızlığının giderilmesi konusunda ilk kez üst düzeyde, olumlu ve açık bir sinyal geldi.

Vize kalkıyor!
Avrupa Birliği'ne tam üyelik adayı Türkiye'nin vatandaşlarına yönelik vize haksızlığı, Strasbourg'da, Avrupa Parlamentosu çatısı altında masaya yatırıldı. Birlik'ten, vize haksızlığının giderilmesi konusunda ilk kez üst düzeyde, olumlu ve açık bir sinyal geldi.

HANGİ ADIMLAR ATILACAK?
'nun İçişlerinden sorumlu üyesi , vize muafiyeti konusunda yol haritası hazırlanacağını ayrıca vize alımının kolaylaşması için adım atılacağını dile getirdi.

Bu kapsamda, uzun ve çok girişli vize verilmesi, prosedürün kolaylaştırılması, harçların düşürülmesi, öğrenci, işadamı, araştırmacı gibi belli gruplara vize kolaylığı sağlanması hedefleniyor.

GERİ KABUL ANLAŞMASININ İMZALANMASI ŞART DEĞİL
Malmström, "bu adımların atılabilmesi için Türkiye'nin geri kabul anlaşmasını imzalaması olmazsa olmaz bir şart değil" açıklamasını da yaptı ki bu da, kaynaklar tarafından "bir ilk" olarak yorumlandı.

BAĞIŞ: "İLK KEZ TÜNELİN UCUNU GÖRDÜM"
Bu yapıcı tavra karşı, Avrupa Birliği Bakanı 'ın değerlendirmesi "ilk kez tünelin ucunda ışığı görüyorum" şeklinde oldu.

Bağış, Uruguay dahi Schengen bölgesine vizesiz girerken Türk vatandaşlarına yönelik bu uygulamanın haksızlık olduğunu vurguladı.

"RUMLARIN DÖNEM BAŞKANLIĞINDA İLİŞKİLERİ DONDURABİLİRİZ"
Avrupalı Parlamenterlerin sorular yönelttiği oturumda, Kıbrıs müzakerelerinde kapsamlı çözüme varılamaması halinde Türkiye'nin Rum Yönetimi devraldığında Avrupa Birliği dönem başkanlığı ile ilişkileri dondurma kararı da gündeme geldi.

Bağış, dönem başkanlıkları ile müzakere fasılları açılırken ilişki kurulduğunu, ancak gerek Macaristan gerekse Belçika dönem başkanlıklarında hiçbir faslın müzakereye açılmadığını hatırlattı.

Rum Yönetimi dönem başkanlığı sırasında da 6 ay yeni bir fasıl açılmazsa dünyanın sonunun gelmeyeceğini belirten Bağış, Türkiye'nin AB Konseyi ve Komisyonu ile ilişkisinin devam edeceğini vurguladı.