Bugünkü
Takvim
  • Dünya
  • 26.09.2011 00:00
  • Son Güncelleme: 26.09.2011 23:49

Avrupa Türkiye'yi konuşacak

D.Akdeniz'de doğalgaz aramasına başlaması nedeniyle Türkiye'nin çok sert tepkisi ve misillemesiyle karşı karşıya kalan Rum Yönetimi olayı Avrupa platformuna taşıdı.

Avrupa Türkiye'yi konuşacak
na bugün başlayan salı günkü oturumunun son bölümünde konuyu masaya yatıracak. Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın da katılacağı oturumun Rum ve Yunan parlamenterlerinTürkiyealeyhtarı şovuna dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Türk-Rum gerginliği salı günkü oturumun son bölümünde ele alınacağından Rum-Yunan ve Türkiye karşıtlarının varlığının yoğun, genel katılımın ise oldukça düşük olması öngörülüyor. AP'deki siyasi grupların büyük çoğunluğu iki taraf arasındaki gerginliğin tırmandırılmasından ya da olayın Türkiye-AB gerilimine dönüştürülmesinden yana değil.

Toplantının alacağı yönde Ashton'ın takınacağı tavır da belirleyici olacak. Ashton'ın salı günkü oturumda da taraflara itidal çağrısında bulunması, iyi komşuluk ilişkilerini tehlikeye atacak eylem ve söylemlerden uzak durulması ve asıl odaklanılması gereken konununKıbrıssorunuyla ilgili müzakereler olduğu mesajını vermesi bekleniyor. Oturum sonrasında herhangi bir karar alınması ise gündemde değil.

Avrupa Parlamentosu'nda Türkiye'yle ilgili bir başka toplantı ise vize sorunu konusunda yapılacak. Türkiye-Avrupa Birliği ve Türkiye-Avrupa Birliği vize ilişkilerinin ele alınacağı toplantıya Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Birliği Komisyonu'nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström katılarak birer sunum yapacaklar. Toplantı Türkiye açısından sıkıntı yaratan vize sorunun masaya yatırılacak olması açısından önemli olsa da tarafların tutumlarında herhangi bir değişiklik olmaması nedeniyle açılım sağlayacak veya sonuç doğuracak bir boyuta sahip değil.

Bu iki toplantının yanı sıra Bağış'ın da yoğun bir temas trafiği olacak. Avrupa Parlamentosu'ndaki siyasi grupların bir çoğunun başkanıyla görüşecek olan Bağış, Komisyon üyesi Malmström, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Gabriele Albertini, Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Helene Flautre ve Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten gibi isimlerle bir araya gelecek. Bağış'ın dikkat çeken bir başka temasını ise Türkiye'nin üyeliğine karşı çıkanFransaCumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi olan UMP'nin milletvekilleriyle bir araya geleceği öğle yemeği oluşturacak.

Amerikanın Sesi

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.