Bugünkü
Takvim

‘Türkiye’nin hamlesi savaş gerekçesi’

'deki Yahudi sivil örgütleri başkanı Richard Stone, "Türkiye'nin, İsrail ve Rumların Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını engelleme girişiminde bulunmasının bir savaş hareketi sayılacağını ileri sürdü.

  • Dünya
  • 25.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 25.09.2011 19:41
ABONE OL
‘Türkiye’nin hamlesi savaş gerekçesi’
Stone, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesinde yer alan açıklamasında, Türkiye'nin, Rumların petrol arama çalışmalarına olan tepkileriyle ilgili sorular üzerine, 'nin konuyu dikkatle izlediğini belirtti.

Türkiye'nin bu konudaki tavırlarının endişe verici olduğunu öne süren Stone, "Türk savaş gemilerinin 'ın (Rum) sondaj çalışmalarını engellemesinin, gerginliğin çok çok artması anlamına geleceği" düşüncesini öne sürerek, "Umarım bunu yapmazlar. Bu bir savaş hareketi olur. Tehdit ettiklerini biliyorum. Umarım, ABD hükümeti böyle bir şeye izin vermeyeceğini açıkça belirtir" ifadesini kullandı.

Araştırmaları yürüten şirketin bir Amerikan şirketi olduğunu, platformunda Amerikan bayrağı dalgalandığını belirterek, bu şirkete karşı bir saldırının, Amerika'ya karşı bir saldırı sayılacağını savunan Stone, "(Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın, ne yapacağını tahmin etmek zor olmakla birlikte, böyle bir eylem yapacağını düşünemiyorum" ifadesini kaydetti.

"TÜRKİYE İSRAİL İÇİN KAYIP OLMAZ"
Stone, "Türkiye ile ilişkilerin bozulmasının İsrail için bir kayıp olup olmadığına" ilişkin bir soru üzerine de, Türkiye'nin, konuksever olmayan bir bölgede önemli bir müttefik olduğunu, ilişkilerin bozulmasının İsrail için bir kayıp olduğunu ancak, Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığını iddia etti.

İsrail'in müttefik reddetme lüksü bulunmadığını ancak, Türkiye'nin başka yol bırakmadığını iddia eden Stone, şöyle devam etti:

"Ayrılmak isteyen taraf vesile arar. Türkiye geçmişteki aynı ülke değil, geçmişte olan aynı müttefik değil. Erdoğan, Batı'dan uzaklaşarak, Doğu'ya doğru kendine göre bir yol izliyor. Ancak, ne Arap, ne de Pers (İranlı) olmadığının farkına varsa iyi olur."

Stone, İsrail ile Yunanistan arasındaki ilişkilerle ilgili bir soruyu da, "İsrail ile Yunanistan arasındaki 'stratejik ittifak' geç kalmıştır. Daha önce yapılmış olması lazımdı" diye cevapladı.

kalan karakter 1000

rtzh rtzh

bunlarin gözü kör galiba ,

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.09.2011 22:04
sukru saygili sukru saygili

sadece kabadayilik ne oldum delisi bunlar,bizim sorunumuz israille daha onceleri yapilan cok yakin iliskiler bu tabiki askeriyenin stratejik akilsizligi butun sirlarimizi israillilere verdiler askeriyemizde cok buyuk yanlisliklar yapildi yani ihanet demek dogru olacak bunlarin behemehal safdisi edilmesi kacinilmaz yani tesbit edip gorevi biraktirmak gerekli care bu.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.09.2011 00:20
mustafa mustafa

biz gene aynı türkiyeyiz.namımızı herkez bilir osmanlı torunlarıyız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 25.09.2011 19:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.