Bugünkü
Takvim

Türkiye'den 'e darbesi

Mavi Marmara katliamından dolayı iki ülke arasında gerilim sürerken Ankara, uluslararası alanda 'i yalnızlaştırma politikasını sürdürüyor.

  • Dünya
  • 19.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.09.2011 09:42
ABONE OL
Türkiye'den İsrail'e NATO darbesi
, 'nun 1994'te geliştirdiği 'Akdeniz Diyaloğu' çerçevesinde İttifak ile ortaklık kurdu. Bu sene 14-15 Nisan'da Berlin'de NATO Dışişleri Bakanları toplantısında Akdeniz Diyaloğu'na taraf olan 7 ülkeye Brüksel'de NATO nezdinde ofis açma imkânı tanındı.

Uzun yıllardır NATO'nun imkânlarından yararlanmayı hedefleyen İsrail hemen harekete geçti. Amerikan yönetimi vasıtasıyla bu talebini tüm üyelere bildiren İsrail'in karşısına Ankara çıktı.

Türk yetkililer, mevcut şartlarda İsrail'in NATO'da ofis açmasına onay vermeyeceklerini; eğer Tel Aviv yönetimi resmi başvuru yaparsa veto edeceklerini bildirdi. Türkiye'den gelen bu cevap üzerine İsrail resmi başvuruyu yapmadı. Veto mesajını Zaman'a değerlendiren Dışişleri yetkilileri, özür ve tazminat taleplerinin karşılanmadığı bir ortamda Türkiye'nin İsrail'e NATO kapısını kapatmasının İttifak'ta doğal karşılandığını bildirdi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.